Úvod Z DOMOVA Po Martinovi Fedorovi opustila Most-Híd a vládnu koalíciu aj Katarína Cséfalvayová

Po Martinovi Fedorovi opustila Most-Híd a vládnu koalíciu aj Katarína Cséfalvayová

Katarína Cséfalvayová. (Foto: archív)

Poslankyňa Národnej rady SR Katarína Cséfalvayová odchádza z Mosta-Híd, opúšťa tak aj poslanecký klub. TASR to potvrdila Cséfalvayová. Strana aj klub podľa jej slov prestali byť platformou, v ktorej vedela plnohodnotne presadzovať hodnoty, na ktorých jej záleží. „Po dlhých úvahách som sa rozhodla vystúpiť z Mosta-Híd,“ uviedla vo svojom stanovisku. Pripomína, že už pred letom avizovala, že bude uvažovať o svojej politickej budúcnosti.

„Vzhľadom na blížiaci sa koniec platnosti koaličnej zmluvy som sa definitívne rozhodla, že s Mostom-Híd nebudem ďalej spájať svoju budúcnosť. Poslanecký klub aj politická strana, bohužiaľ, prestali byť platformou, v ktorej som vedela plnohodnotne presadzovať hodnoty, na ktorých mi záleží,“ doplnila Cséfalvayová. Predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi dala k dispozícii funkciu predsedníčky parlamentného Zahraničného výboru. „Prejavil mi však ďalej dôveru ako jeho predsedníčke,“ dodala.

Pár dní pred Cséfalvayovou odišiel z klubu strany Most-Híd s podobným zdôvodnením ako Cséfalvayová aj poslanec a exminister obrany Martin Fedor. Vládna koalícia tak stratila v pléne NR SR väčšinu. Podľa Eduarda Bárányho z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied a bývalého ústavného sudcu však môže parlament aj naďalej fungovať bez obmedzení. Ústava myslí na takéto veci a ide podľa neho o štandardné spôsoby na zabezpečenie aspoň minimálnej stability.