Úvod ZO ZAHRANIČIA Po očkovaní AstraZenecou v Británii stúpol počet prípadov zrazenín

Po očkovaní AstraZenecou v Británii stúpol počet prípadov zrazenín

Foto: archív

Zdravotné úrady vo Veľkej Británii doteraz evidujú výskyt krvných zrazenín u dokopy 168 z 21,2 milióna osôb zaočkovaných proticovidovou vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Na následky zrazenín zomrelo 32 ľudí. Médiá o tom informoval o tom britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA).

V porovnaní s obdobím do 5. apríla pribudlo 68 prípadov výskytu krvných zrazenín a desať ďalších úmrtí. MHRA zdôraznil, že „výhody vakcíny prevažujú u väčšiny ľudí nad rizikami“.

Zo 168 hlásených prípadov sa v 77 z nich objavila trombóza intrakraniálneho venózneho systému a v 91 išlo o iné tromboembolické príhody v spojení s nízkym počtom krvných doštičiek. Zrazeniny boli zaznamenané u 93 žien a 75 mužov.

Britská vláda v apríli rozhodla, že ak to bude možné, ľuďom mladším ako 30 rokov budú v krajine pri očkovaní proti koronavírusu ponúkané aj iné vakcíny ako látka od firmy AstraZeneca.

Británia eviduje najvyšší počet obetí pandémie COVID-19, no podľa tvrdenia agentúry AFP, od decembra, keď sa spustilo hromadné očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca, sa počty nakazených, hospitalizácií i úmrtí výrazne znížili. Koronavírus podľa údajov britského štatistického úradu v marci po prvý raz od októbra nebol najčastejšou príčinou úmrtí a poklesol na tretiu priečku.