Úvod Z DOMOVA Po odhalení, že bol tajným agentom, Kyselica končí ako štátny tajomník

Po odhalení, že bol tajným agentom, Kyselica končí ako štátny tajomník

Lukáš Kyselica. (Foto: archív)

Lukáš Kyselica odchádza z postu štátneho tajomníka Ministerstva vnútra (MV) SR. Na sociálnej sieti o tom informoval premiér Igor Matovič. Kyselica sa tak rozhodol po zverejnení informácií o jeho pôsobení ako agenta vo Vojenskom spravodajstve v čase kandidatúry do parlamentu za OĽaNO.

Rozhodnutie o odchode z funkcie oznámil Kyselica premiérovi a ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi, uviedol premiér. „Dohodli sme sa, že si to môže ešte dodnes prípadne rozmyslieť. Nerozmyslel,“ poznamenal.

„Podľa mojich informácií ho ľudia blízki Petrovi Pellegrinimu vo vedení Vojenského spravodajstva chceli zneužiť pred voľbami na rozvrat nášho hnutia OĽaNO zvnútra. Chceli dosiahnuť rozpad hnutia a za akúkoľvek cenu zabrániť, aby sme mohli zostaviť vládu. Nepodarilo sa,“ tvrdí Matovič. Dodal, že tajné služby štátu zneužívajú proti svojim politickým oponentom len „tí najperverznejší diktátori“.

Štátny tajomník MV SR, bývalý šéf tímu Gorila Kyselica a okrem iného aj vyšetrovateľ v prípade objednávky vraždy Sylvie Volzovej, z ktorej obžalovali Pavla Ruska, podľa informácií Denníka N kandidoval do parlamentu ako tajný príslušník Vojenského spravodajstva. Nemali o tom vedieť ani členovia hnutia OĽaNO, za ktoré sa uchádzal o mandát. V tajnej službe Ministerstva obrany SR mal pôsobiť od 1. októbra 2019 do 19. marca 2020.

Opozičná strana Smer-SD vyzvala Kyselicu, aby sa vzdal funkcie a poslaneckého mandátu v Národnej rade (NR) SR. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) uviedol, že by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť.

Líder vznikajúcej strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini v reakcii na Matovičove vyjadrenia na sociálnej sieti vyhlásil, že by mal prestať s vyjadreniami, ktorú sú pod úroveň predsedu vlády. „Už sme si zvykli na to, že Igor Matovič používa lož ako pracovnú metódu, no jeho vyjadrenie o pokuse rozložiť hnutie OĽaNO prostredníctvom pána Kyselicu už nesie prvky stihomamu.

Pán Kyselica teda kandidoval za OĽaNO a zároveň mal úlohu rozkladať toto hnutie ako tajný agent? A svojim kolegom to podľa medializovaných informácií oznámil až po voľbách a svojim voličom vôbec?“ zamýšľa sa Pellegrini. Matovič by mal preto podľa jeho slov prestať „pozerať lacné filmové trháky“.

Odchod Lukáša Kyselicu považuje za dobrú správu pre Slovensko. „Agenti tajnej služby majú plniť svoje tajné poslanie, politici majú otvorene slúžiť ľuďom. Oboje sa, jednoducho, nedá,“ dodal expremiér.