Úvod Spoločnosť Po pedofilnom škandále Nórsko opäť preskúma odoberanie detí

Po pedofilnom škandále Nórsko opäť preskúma odoberanie detí

Foto: archív

V Nórsku začali úrady preverovať sporné prípady odoberania detí. K tomuto kroku pristúpili po tom, ako bol odsúdený psychiater, ktorý dával úradu na ochranu detí Barnevernet po celej krajine odporúčania na odoberanie detí. Dostal dva roky väzenia za to, že si do počítača stiahol státisíce obrázkov sexuálneho zneužívania detí.

Jednej rodine už úrady vrátili dve deti, ktoré jej predtým odobrali a odovzdali ich do pestúnskej starostlivosti práve na základe rozhodnutia odsúdeného psychiatra. Nórsky Barnevernet čelil v posledných rokoch silnej kritike rodičov aj expertov, že odoberá deti bez dostatočného zdôvodnenia. Často sa to týkalo aj rodín prisťahovalcov, predovšetkým slovanského pôvodu.

Meno odsúdeného 53-ročného pedofila nebolo zverejnené v záujme ochrany jeho vlastných detí. Na súde priznal, že si stiahol zhruba 200-tisíc obrázkov a vyše 12-tisíc videí, zachytávajúcich sexuálne zneužívanie detí, prípadne deti ako sexuálne objekty. Niektoré obrázky zobrazovali aj znásilňovanie detí.

Psychiater sa proti verdiktu odvolal a vyhlásil, že obrázky sťahoval dvadsať rokov. Počas tohto obdobia bol pritom členom prominentnej štrnásťčlennej Detskej expertnej skupiny. Tá vydávala odporúčania, či treba konkrétne deti umiestniť do pestúnskej starostlivosti. Miestne úrady si ho ešte predtým najímali ako experta.

Foto: archív

Psychiater síce prišiel o licenciu, ale Rada pre dohľad nad zdravotnými záležitosťami po vynesení verdiktu uviedla, že napriek rozhodnutiu súdu nechce znovu otvárať a preverovať všetky prípady, v ktorých odsúdený rozhodoval, aj keď si to rodičia želajú. V júni zadala BBC takú istú otázku nórskemu ministerstvu pre deti a rovnosť, odpovede sa však vtedy nedočkala.

Teraz však ministerstvo vyzýva miestne úrady, aby prípady, v ktorých psychiater rozhodoval, predsa len preverili. Rada má zároveň zabezpečiť spoluprácu s rodičmi. Psychiater uviedol, že počas desiatich rokov rozhodoval ako prizvaný expert v 50 až 75 prípadoch. Detská expertná komisia, ktorej bol členom, však preveruje ročne zhruba 750 odporúčaní na odobratie detí rodičom a ich odovzdanie do pestúnskej starostlivosti.