Úvod Z DOMOVA Po príchode na Slovensko platia nové pravidlá. Nezaočkovaní idú do karantény

Po príchode na Slovensko platia nové pravidlá. Nezaočkovaní idú do karantény

Foto: archív

Do platnosti vstúpili nové pravidlá pri príchode na Slovensko. Po novom závisia od toho, či je človek zaočkovaný, alebo nie. Plne zaočkované osoby nemusia ísť do karantény, musia sa len vopred registrovať cez formulár eHranica.

Nezaočkovaní sú povinní nastúpiť do 14-dňovej karantény, ktorú možno skončiť skôr negatívnym RT-PCR testom. Podstúpiť ho možno najskôr na piaty deň. Pre pendlerov platia výnimky. Základným dokladom je covid preukaz EÚ alebo potvrdenie o absolvovaní očkovania na Slovensku.

Preukazovať sa možno aj potvrdeniami z iných krajín. Podmienka je, aby potvrdenie bolo v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku. Karanténa platí aj pre členov spoločnej domácnosti, ktorí necestovali – končí sa vtedy, keď ostatným členom.

Karanténa sa netýka ľudí, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov, či povolaní, ktoré mali výnimku aj doteraz, ako posádky lietadiel, vlakov, vodiči nákladných vozidiel či pracovníci pohrebnej služby.

Pre ľudí cestujúcich za prácou, ktorí nie sú zaočkovaní, platí do 1. septembra iný režim. Karanténa sa na nich nevzťahuje, ak majú potvrdenie od zamestnávateľa o mieste výkonu práce a negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako sedem dní. Karanténa sa netýka ani zahraničných študentov, tiež však potrebujú najviac sedemdňový negatívny RT-PCR test.

Každá osoba, ktorá vstúpi na územie SR, sa musí registrovať cez formulár eHranica. Registrovať sa nemusia deti do 12 rokov a osoby vykonávajúce tranzit cez územie Slovenska, výnimka platí aj pre viaceré povolania.