Úvod Z DOMOVA Po primátorovi Myjavy si zníži plat aj primátor Partizánskeho Jozef Božik

Po primátorovi Myjavy si zníži plat aj primátor Partizánskeho Jozef Božik

Jozef Božik. (Foto: archív)

Nedávno sa v médiách objavila správa, že primátor mesta Myjava navrhol uznesenie, aby by sa mu znížila pohyblivá čiastka platu na 33 percent, pričom poslanci jeho návrh schválili.

„Čaká nás náročný rok z hľadiska ekonomiky. Prijali sme celý rad opatrení, ktorými chceme znížiť náklady úradu. Moja životná zásada je, že každý má začať od seba,“ povedal Halabrín. Myjavskí poslanci na zasadnutí zároveň schválili aj rozpočet, ktorý ráta s prebytkom viac ako 500.000 eur.

Rovnakou cestou sa rozhodol kráčať aj dlhoročný primátor Partizánskeho Jozef Božik, ktorý bude mať od budúceho roka plat nižší o 15 percent. Na jeho návrh to odobrili mestskí poslanci na svojom mimoriadnom rokovaní . K tomuto kroku sa rozhodol pre vyššie výdavky samosprávy v súvislosti s legislatívnymi opatreniami. Ušetrené financie z jeho platu pôjdu pre aktivity detí, mládeže a seniorov v meste.

„Mesto Partizánske rieši neúnosnú situáciu súvisiacu s krátením podielových daní a všetkých opatrení vlády sociálneho charakteru, ktoré dokopy zobrali z mesta 1,3 milióna eur.

Toto sme museli riešiť jednak daní a krátením dotačných schém,“ povedal Božik. V tejto súvislosti sa podľa jeho slov rozhodol vzdať sa časti svojho platu a vytvoriť novú štruktúru pod názvom Limit primátora s podtextom nižší plat primátora pre deti, mládež a seniorov.

Primátor bude mať mzdu nižšiu o 15 percentuálnych bodov. Doposiaľ bola pohyblivá časť jeho platu na úrovni 50 percent, od 1. januára 2020 to bude 35 percent. Mesačne aj s odvodmi to predstavuje 658,22 eura a ročne je to 7890,64 eura.

Za nižší plat pre primátora hlasovalo zo 16 prítomných poslancov 14, jeden bol proti a jeden sa zdržal. Božik sa od roku 2011 vzdáva odmeny poslanca vyššieho územného celku, zároveň odovzdáva časť svojej mzdy.

Je zaujímavé, že obidvaja primátori, ktorí si zatiaľ ako jediní na Slovensku sami znížili platy, sú bývalými poprednými členmi vedenia Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS). Pavel Halabrín bol v období rokov 1994 – 1998 poslancom NR SR za HZDS a v rokoch 1998 a 1999 ústredným tajomníkom strany. Jozef Božik bol v rokoch 2000 – 2002 podpredsedom HZDS.