Úvod ZO ZAHRANIČIA Po prvý raz zoči-voči. Putin a Zelenskyj budú rokovať za zavretými dvermi

Po prvý raz zoči-voči. Putin a Zelenskyj budú rokovať za zavretými dvermi

Foto: archív

V Paríži, kde sa má 9. decembra konať samit normandskej štvorky, teda prezidentov Francúzska, Ruska a Ukrajiny a nemeckej kancelárky o riešení konfliktu na východe Ukrajiny, sa chystá aj dvojstranné stretnutie Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského. Napísal to ruský denník Kommersant.

Podľa jeho zdrojov „sa pravdepodobnosť dvojstranného stretnutia prezidentov Ruska a Ukrajiny blíži ku sto percentám“. O tom, že Putin a Zelenskyj plánujú stretnutie medzi štyrmi očami, sa Kommersant dozvedel od nemenovaného zdroja, zasväteného do podrobností rusko-ukrajinských rokovaní o príprave parížskeho samitu.

Na ňom sa lídri Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny chystajú stretnúť prvýkrát od roku 2016. Pri predchádzajúcich normandských samitoch si nachádzali čas na bilaterálnu schôdzku Putin aj Zelenského predchodca Petro Porošenko. Naposledy v roku 2016 takto spolu rokovali asi 40 minút.

Označenie normandský formát súvisí s faktom, že najvyšší predstavitelia uvedených štyroch krajín o konflikte na východe Ukrajiny prvýkrát rokovali pri oslavách výročia vylodenia Spojencov v Normandii v júni 2014. Očakáva sa, že na parížskom samite štvorica štátnikov prijme dokument, v ktorom budú stanovené kroky k ďalšiemu zmierneniu konfliktu v Donbase na východe Ukrajiny.

Boje medzi proruskými separatistami a ukrajinskými vojskami si tam od jari 2014 vyžiadali na 13-tisíc mŕtvych. Návrh textu je podľa Kommersantu už dohodnutý. Okrem urovnania situácie na východe Ukrajiny majú Moskva aj Kyjev ďalšie naliehavé problémy na riešenie, a to predovšetkým tranzit ruského plynu cez Ukrajinu po vypršaní súčasného kontraktu, neexistujúce priame letecké spojenie medzi oboma štátmi, ako aj vzájomné zákazy preletov lietadiel.