Úvod Politika Po Rusoch do Venezuely prileteli aj čínske lietadlá

Po Rusoch do Venezuely prileteli aj čínske lietadlá

Foto: archív

Situácia vo Venezuele naberá spád: k ruským vojakom dislokovaným vo Venezuele sa pridali aj Číňania. Portál rusvesna.su informuje o tom, že do Venezuely prileteli už aj ťažké čínske transportné lietadla. Čínske lietadlá pristali na letisku Simona Bolivara, 20 kilometrov od Caracasu.

Číňania uviedli, že lietadlá priniesli do Venezuely humanitárnu pomoc, ktorú Venezuelčania “s vďakou prijali, pretože ide skutočne o humanitárnu pomoc”. Číňania aj Venezuelčania prílet lietadiel označili za súčasť družby a dvojstranného priateľstva medzi oboma krajinami.

Opozičný líder Juan Guaidó situáciu komentoval slovami, že pod zámienkou humanitárnej pomoci Čína do Venezuely priváža vojenskú pomoc a špecialistov. Podľa viacerých zdrojov čínski špecialisti naozaj do Venezuely prišli. Portál in24.org uviedol, že Číňania nemajú k dispozícii vojenské transportné lietadlá ďalekého doletu ako je ruské AN-124, a tak používajú transportné lietadlá čínskej spoločnosti Ynagtze River Expres so sídlom v Šanghaji.

Portál ing24.org publikoval aj fotografie usmiatych čínskych a venezuelských vojakov. Ak sa čínske vojenské jednotky rozmiestnia na vybraných strategických miestach vo Venezuele, v prípade amerického útoku by boli ohrození nielen ruskí, ale aj čínski vojaci. Na konflikt proti Číne a Rusku nie sú však USA pripravené, rovnako ako NATO. Je preto možné, že pod tlakom okolností bude musieť samozvaný “prezident” Juan Guaidó z Venezuely odísť.

Portál rusvesna.su venoval pozornosť aj ďalším protiruským sankciám, ktoré Američania pripravujú. Na sankcie si Rusi zvykli, dôležité je, aby Američania nemohli ďalej vyhrocovať situáciu a prípadne vojensky útočiť proti Venezuele. Z tohto dôvodu prileteli do Venezuely ruskí vojaci, ktorí majú za úlohu zabrániť destabilizácii tejto latinskoamerickej krajiny a ďalšiemu porušovaniu medzinárodného práva zo strany USA.