Úvod ZO ZAHRANIČIA Po schválení zákona proti pedofílii opúšťa Maďarsko zostavovateľ knižky homosexuálnych rozprávok

Po schválení zákona proti pedofílii opúšťa Maďarsko zostavovateľ knižky homosexuálnych rozprávok

Foto: archív

Maďarský parlament 15. júna odobril zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý sa rozšíril aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi. Zákon stanovuje, že mladí ľudia do 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní pornografickému obsahu alebo obsahu, ktorý podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu.

Zákon vyvolal kritiku EÚ a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala Maďarsko, aby pozmenilo svoj kontroverzný zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý je podľa kritikov zameraný proti komunite LGBTI a spôsobuje jej ďalšiu stigmatizáciu.

Maďarská vláda všetky obvinenia odmieta. Orbán argumentuje, že cieľom zákona je, aby právo určiť rozsah a spôsob sexuálnej výchovy detí mali výlučne ich rodičia. Zákon nie je podľa neho namierený proti homosexualite. Dodal, že Maďarsko je v tejto otázke tolerantná krajina, ale iba dovtedy, kým sa to nedotýka detí.

Po schválení zákona zostavovateľ knihy pre deti „Krajina rozprávok patrí každému“ Boldizsár Nagy opúšťa svoju vlasť. Publikácia vyvolala v Maďarsku rozruch pre obsah propagujúci homosexualitu. Nagy tvrdí, že po vydaní knihy sa mu vyhrážali smrťou.

Dodal, že so svojím partnerom odchádza v prvom rade z politických dôvodov, pretože sa v Maďarsku necíti bezpečne. Kniha obsahuje prepis rozprávok 17 autorov, ktoré prostredníctvom príbehov zasadených do dnešného prostredia hovoria o živote príslušníkov marginalizovaných spoločenských skupín.