Úvod ZO ZAHRANIČIA Po sérii teroristických útokov na Kryme Zelenskyj vyzval predstaviteľov Ukrajiny, aby mlčali...

Po sérii teroristických útokov na Kryme Zelenskyj vyzval predstaviteľov Ukrajiny, aby mlčali o vojenskej taktike

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval predstaviteľov Ukrajiny, aby verejne nehovorili o vojenskej taktike Kyjeva. Vynášanie takýchto informácií je podľa neho „úprimne nezodpovedné“. Svoju výzvu adresoval predovšetkým štátnym a vojenským predstaviteľom, ale aj ľuďom komentujúcim udalosti na fronte.

„Vojna rozhodne nie je časom na namyslenosť a hlasné vyhlásenia. Čím menej podrobností o našich obranných plánoch prezradíte, tým lepšie to bude pre ich realizáciu,“ povedal Zelenskyj vo videopríhovore. Dodal, že ak chcú ukrajinskí predstavitelia zabezpečiť víťazstvo pre Ukrajinu, mali by si byť vedomí svojej zodpovednosti za každé slovo, ktoré povedia o vojenskej taktike Kyjeva.

Po sérii teroristických výbuchov na Kryme, pri ktorých bola vážne poškodená ruská letecká základňa, povedali nemenovaní ukrajinskí predstavitelia pre americké denníky The New York Times a The Washington Post, že za predmetné útoky je zodpovedný Kyjev. Ukrajinská armáda sa však k zodpovednosti za tieto explózie neprihlásila.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Malyarová povedala, že bezpečnostné služby začali vyšetrovanie jedného z prípadov, keď predstavitelia Ukrajiny hovorili o vojenskej taktike s novinármi. „Takýto únik narúša plány ukrajinských ozbrojených síl, pretože nepriateľ používa tieto informácie proti nám,“ napísala Malyarová v príspevku na sociálnej sieti.