Úvod ZO ZAHRANIČIA Po skončení pokojného protivládneho protestu v Prahe nastali v uliciach nepokoje

Po skončení pokojného protivládneho protestu v Prahe nastali v uliciach nepokoje

Foto: archív

Pokojná demonštrácia približne 2000 českých občanov proti vládnym opatreniam v rámci pandémie COVID-19 na pražskom Staromestskom námestí musela byť rozpustená.

Počet jej účastníkov totiž niekoľkonásobne prekročil vládou povolených päťsto osôb pri hromadných podujatiach. Väčšina protestujúcich si nezakrývala nos a ústa a nedodržiavala predpísané rozstupy. Dav ľudí skandoval aj heslá namierené proti členom vlády.

Radikálnejšia časť demonštrantov sa po rozpustení akcie v uliciach pobila s policajtmi, ktorí proti nim použili obrnený transportér, slzotvorný plyn a vodné delo. Situáciu monitoroval policajný vrtuľník. Polícia zadržala 16 ľudí ešte pred začiatkom demonštrácie. Našla u nich pyrotechniku, obušky aj zbrane vrátane pištole.

Mnoho účastníkov nemalo na tvári rúška. Organizátori 20 minút pred začatím protestu vyzval, aby si ich nasadili. Nasledoval piskot. Demonštranti mávali českými vlajkami a transparentmi, napríklad s nápisom “Stop pokusu na ľuďoch!” Ľudia tiež skandovali vulgárne nadávky na adresu ministra zdravotníctva Romana Prymulu, zaznelo aj heslo Čechy Čechom.

Pražskú demonštráciu organizoval občiansky spolok Hnutie občianskej nespokojnosti Pôvodne rátal s dvojhodinovým programom, na základe výzvy polície ju však musel skončiť už po hodine.