Úvod ZO ZAHRANIČIA Po útoku na prístav v Sevastopole Rusko pozastavilo účasť na dohode o...

Po útoku na prístav v Sevastopole Rusko pozastavilo účasť na dohode o vývoze obilia

Foto: archív

Ruské ministerstvo obrany obvinilo Ukrajinu z útoku dronmi na prístav v Sevastopole na Kryme, ktorý je hlavnou základňou ruskej Čiernomorskej flotily. Moskva okrem toho tvrdí, že Ukrajine pomohla atak na Sevastopoľ pripraviť Veľká Británia, ktorú zároveň obvinila aj z toho, že stála za nedávnymi nedávnych výbuchov na plynovodoch Nord Stream 1 a 2.

„Prípravy tohto teroristického činu a výcvik vojenského personálu Ukrajinského 73. špecializovaného centra pre námorné operácie boli vykonané pod vedením britských špecialistov operujúcich v meste Očakiv v ukrajinskej Mykolajivskej oblasti,“ uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo obrany.

Špecialisti z tej istej jednotky britského vojenského námorníctva boli podľa ruského ministerstva zapojení aj do plánovania a vykonania teroristických útokov 26. septembra, ktoré poškodili plynovody Nord Stream. Drony podľa Ruska v Sevastopole zaútočili aj na lode, ktoré boli zapojené do realizácie dohody o vývoze obilia z Ukrajiny.

Sevastopolský gubernátor vyhlásil, že išlo o najmasívnejší útok na Krym od februárového začiatku vojny na Ukrajinu. “Vo vodách Sevastopolského zálivu bol podniknutý doteraz najmasívnejší útok bezpilotnými lietadlami a na diaľku ovládanými bezpilotnými plavidlami,“ povedal pre ruské médiá gubernátor Sevastopola Michail Razvožajev.

Predtým prostredníctvom sociálnej siete informoval, že útok systémy protivzdušnej obrany ho úplne zmarili až po niekoľkých hodinách. Všetky útočiace drony boli podľa neho napokon zostrelené.

Gubernátor ďalej uviedol, že počas útoku neprišlo k nijaký škodám na „civilnej infraštruktúre“ ani ku zraneniam. Zároveň vyzval miestnych obyvateľov, aby nezverejňovali na sociálnych sieťach videá z útoku. Podľa neho by tak totiž Ukrajinci mohli získať informácie o fungovaní protivzdušnej obrany Sevastopolu.

Razvožajev okrem toho písal o tom, že dronový útok na sevastopolský prístav odrážali plavidlá Čiernomorskej flotily. Sevastopolský gubernátor informoval o útoku bezpilotného lietadla na miestnu tepelnú elektráreň Balaklava. Podľa jeho tvrdení však neprišlo k obetiam na životoch ani k vážnejším škodám.

V reakcii na útoky dronmi na ruské plavidlá na Kryme Moskva oficiálne oznámila, že rozhodla o pozastavení svojej účasti na dohode o vývoze poľnohospodárskych produktov z ukrajinských prístavov.

„Vzhľadom na teroristický čin vykonaný režimom v Kyjeve s podielom britských špecialistov proti lodiam Čiernomorskej flotily a civilným plavidlám zapojeným do zabezpečovania obilných koridorov, Rusko pozastavuje svoju účasť na implementácii dohody o exporte poľnohospodárskych produktov z ukrajinských prístavov,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí na sociálnej sieti.

Rusko krátko predtým tiež informovalo, že na jeho lode, na ktoré v krymskom prístave Sevastopol zaútočili drony, sa vzťahovala uvedená dohoda o vývoze ukrajinského obilia sprostredkovaná OSN. Platnosť predmetnej dohody má vypršať 19. novembra, pričom generálny tajomník OSN António Guterres medzitým vyzval na jej predĺženie.