Úvod Politika Po voľbách by mohli vládu v Rakúsku zostavovať ľudovci

Po voľbách by mohli vládu v Rakúsku zostavovať ľudovci

Rakúskych ľudovcov vedie charizmatický Sebastian Kurz. (Foto: archív)

Budúci mesiac sa budú konať parlamentné voľby v Rakúsku. Rovnako ako napríklad v Nemecku, v krajine našich susedov čelia socialisti z vládnucej SPÖ vážnym problémom. Výsledky prieskumu verejnej mienky naznačujú, že ich zrejme čaká neúspech. Pritom v povojnovom období v Rakúsku vládla veľká koalícia v zložení ÖVP a SPÖ takmer nepretržite, s výnimkou obdobia medzi rokmi 2000 až 2007.

Po októbrových voľbách by sa však socialisti nemuseli dostať do vlády a mohla by ich vystriedať stále silnejúca FPÖ v koalícii s ľudovcami a ich charizmatickým Sebastianom Kurzom. Koalíciu v zložení ÖVP a FPÖ si želá 18 percent voličov, čo je o dve percentá viac ako tých, ktorí by hlasovali za pokračovanie súčasnej koalície. Viac šancí sa však dáva rozpadu aktuálnej koalície.

Do značnej miery za to môže migračná kríza, ktorá medzi oboma stranami vykopala hlbokú priekopu. Práve tento aspekt hrá do karát Slobodnej strane Rakúska, pretože ľudovci k nej majú teraz bližšie ako k socialistom. Ľudovci sa ani nie mesiac pred voľbami javia ako jasný ašpirant na konečného víťaza – volilo by ich 33 až 35 percent voličov.

Takýto výsledok by bol pre ÖVP v jej novodobej histórii doslova požehnaním. A to najmä vzhľadom na volebné roky 2008 a 2013, keď strana získala 26 percent a potom menej ako 24 percent. Oveľa lepšie sa však nedarilo ani socialistom, ktorí získali vyše 29 percent a pred štyrmi rokmi dokonca o dve percentá menej.

Šef FPÖ Heinz-Christian Strache. (Foto: archív)
Šef FPÖ Heinz-Christian Strache. (Foto: archív)

Pre oboch súčasných koaličných partnerov predstavujú voľby pred deviatimi rokmi veľký zlom. Kým ľudovci sa teraz vracajú späť na výslnie, socialisti stagnujú a aktuálne by ich volilo len 22 až 24 percent ľudí, čo je približne o desať percent menej ako spomínaných ľudovcov. Z poklesu preferencií dvoch tradičných strán ťaží FPÖ, ktorá pred štyrmi rokmi získala vo voľbách do parlamentu vyše 21 percent hlasov.

Tentoraz očakáva ešte lepší výsledok a Slobodná strana Rakúska by sa tak mohla stať druhou najsilnejšou stranou v krajine. Vstup do novovytvorenej vlády by bol pre FPÖ na čele s Heinzom-Christianom Stracheom satisfakciou za tesnú prehru jej kandidáta Norberta Hofera v prezidentských voľbách.

Opakovala by sa tak situácia zo spomínaného obdobia medzi rokmi 2000 až 2007. Vtedy pre vládnu koalíciu ľudovcov a slobodných Európska únia uvalila na Rakúsko sankcie. Vo svetle poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť a maďarského Fideszu by to však zrejme z pohľadu Bruselu tentoraz zostalo bez väčšieho povšimnutia.