Úvod ZO ZAHRANIČIA Po vyše roku sa v Bruseli stretli lídri Srbska a Kosova

Po vyše roku sa v Bruseli stretli lídri Srbska a Kosova

Kosovský premiér Avdullah Hoti a srbský prezident Aleksandar Vučič. (Foto: archív)

V Bruseli sa po 20 mesiacoch stretli vrcholní predstavitelia Srbska a Kosova. Témami rozhovorov, ktoré sprostredkovala EÚ a v konečnom dôsledku by mali prispieť k normalizácii vzťahov medzi oboma krajinami, boli podľa srbského prezidenta Aleksandara Vučiča nezvestné osoby a vysídlenci z Kosova.

Kosovo zastupoval premiér Avdullah Hoti. Cieľom rokovaní je uvoľniť napätie vo vzájomných vzťahoch oboch krajín a uľahčiť ich obyvateľom problémy každodenného života, spôsobené napríklad obmedzením cestovania či obchodnými reštrikciami.

Dialóg o zmiznutých a vysídlených osobách bude v Bruseli pokračovať na úradníckej úrovni. Potom by mala na rad prísť aj téma majetkového vyrovnania, ktorá je podľa Vučiča „najťažšia pre obe strany“. Nedávny pokus amerického prezidenta Donalda Trumpa opätovne naštartovať srbsko-kosovský dialóg bez účasti EÚ stroskota.

Samit prezidentov Srbska a Kosova, pripravovaný na koniec júna vo Washingtone, bol zrušený po tom, ako zvláštny tribunál v Haagu zverejnil obvinenie kosovskej hlavy štátu Hashima Thaciho zo spáchania vojnových zločinov. Thaci aj Hoti preto účasť na stretnutí zrušili.