Ekonomická vojna medzi Amerikou a Čínou naberá na obrátkach. Pred pár dňami boli spoločnosti Huawei a HiSilicon (dcérska spoločnosť Huawei) boli zaradené na čiernu listinu spoločností, s ktorými americká vláda obmedzuje možnosť obchodovania.
Následne americká vláda začala s informovaním vybraných spoločností, ktorým prostredníctvom oficiálnych správ začala odkazovať, že so spomenutými firmami musia skončiť obchodnú spoluprácu v podobe ukončenia dodávok, pozastavenia alebo zrušenia objednávok a podobne.
„Ak Spojené štáty hovoria, že už nebudú dodávať diely do Huawei, poškodené budú predovšetkým americké spoločnosti, pretože v tomto segmente sme treťou najväčšou spoločnosťou na svete a USA stratia množstvo objednávok, pričom na akciovom trhu to spôsobí veľké výkyvy,“ reagovala spoločnosť Huawei.
Obmedzenia sa však netýkajú len dodávok hardvéru, ale aj softvéru, pod ktorý spadá aj operačný systém Android a jeho súčasti. A to i napriek tomu, že Android patrí pod open source programy. Pre používateľov to znamená, že spoločnosť Google nebude predinštalúvať na smartfóny Huawei svoje služby, aplikácie ani hry, a to bez ohľadu na to, či si kúpili mobil online z Číny alebo alebo z inej krajiny v kamennej prevádzke.
Ide totiž o globálne obmedzenie. Zároveň to znamená, že spoločnosť Google nebude certifikovať nové smartfóny Huawei. Inými slovami, kým konflikt nebude zažehnaný, k oficiálnym aktualizáciám samotného Androidu a softvéru sa používatelia dostanú iba s ťažkosťami. Jediným riešením by bolo, keby americká vláda udelila spoločnosti Google výnimku, aby mohla s čínskou Huawei obchodovať.