Úvod Politika Po zatknutí Puigdemonta tiekla v barcelonských uliciach krv

Po zatknutí Puigdemonta tiekla v barcelonských uliciach krv

Foto: archív

Ľudia rozhorčení zo zadržania katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta v Nemecku zastavili dopravu na hlavných cestách na severovýchode Španielska. Katalánska regionálna dopravná služba informovala, že protestujúci zablokovali premávku na štyroch rôznych hlavných cestách.

Puigdemonta zadržali v Nemecku na základe medzinárodného zatýkacieho rozkazu vydaného Španielskom po tom, čo katalánsky expremiér ušiel vlani v októbri z krajiny. Jeho regionálna vláda sa totiž neúspešne pokúsila o vyhlásenie nezávislosti Katalánska od Španielska. Puigdemontovi hrozí 25-ročné väzenie za trestné činy, ktorých sa mal dopustiť svojím podielom na organizovaní vlaňajšieho referenda o osamostatnení Katalánska. Nemecký prokurátor Ralph Döpper vyhlásil pre televíziu RTL, že Puigdemont bol „predbežne zadržaný, nebol zatknutý“.

Približne päťdesiattisícový dav, rozhnevaný vývinom situáciou okolo Puigdemonta, vyšiel v centre katalánskej metropoly Barcelona do ulíc, kde požadoval jeho prepustenie a nezávislosť Katalánska, sa dostal aj do krvavých stretov s políciou. Jej príslušníci bili demonštrantov obuškami, keď sa snažila zatlačiť dav, ktorý chcel postupovať ďalej k úradu zástupcu španielskej centrálnej vlády v Katalánsku. Polícia zatarasila ulicu a vydala výzvu, aby sa tam ľudia nezhromažďovali.

Protestujúci sa najprv sústredili pred úradom Európskej komisie v Barcelone a organizátori plánovali pochodovať k nemeckému konzulátu. Podobný protest sa vkonal aj severokatalánskom meste Girona, kde bol Puigdemont starostom predtým, než sa v roku 2016 stal regionálnym premiérom.

Foto: archív