So snahami o prepisovanie dejín, predovšetkým udalostí 2. svetovej vojny, sa v posledných rokoch stretávame čoraz častejšie. Najvýraznejšie sú smerom na východ od našich hraníc, najmä na Ukrajine a v pobaltských krajinách. Súčasťou Waffen-SS boli obyvatelia Litvy, Lotyšska aj Estónska, pričom mnohí krajania ich dodnes vnímajú ako hrdinov. Dodnes sa po celom Pobaltí konajú rôzne podujatia na ich počesť.

Popularita radikálov vzrastá
Aj v Sinimäe na severovýchode Estónska sa každý rok stretávajú veteráni 20. divízie SS. A to napriek tomu, že ich Norimberský tribunál vyhlásil za zločineckú organizáciu. V lete 1944 prebiehali pri Sinimäe urputné boje.

Nacistom sa tu podarilo zastaviť postup sovietskych vojsk, pričom na operácii sa zúčastnila aj 20. granátnická divízia SS (tzv. 1. estónska). Straty vrátane zabitých a zranených na oboch stranách dosiahli asi 200-tisíc ľudí.

Spomínaná divízia bola súčasťou estónskej légie. Jej príslušníci absolvovali výcvik pod nemeckým vedením, na ktorý dozeral generál SS Franz Augsberger. Brigáda sa podieľala predovšetkým na protipartizánskych akciách v Pobaltí a Bielorusku.

Na tohtoročné stretnutie veteránov SS v Sinimäe prišlo asi 200 ľudí. Vzdali hold všetkým vojakom, ktorí zadržali postup Červenej armády v útočnej operácii Narva v júli až auguste 1944. Pri pamätníku estónskej légie položili kvety a zapálili sviečky. Po skončení oficiálnej časti navštívili múzeum vojny v Sinimäe.

Revanšistické nálady, neonacizmus, glorifikáciu Hitlerových spolubojovníkov možno v Pobaltí pozorovať od 90. rokov 20. storočia. Podobné zhromaždenia sú však v rozpore s rozhodnutím Rady EÚ 2008/913/SVV z 28. novembra 2008 o boji proti prejavom rasizmu a xenofóbie.

Foto: archív

Rozhodnutie zakazuje podnecovanie k násiliu alebo nenávisti, ak sa prejavuje aktom ospravedlňovania, popierania alebo znižovania závažnosti zločinov genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov vrátane holokaustu. Okrem toho v roku 2020 Valné zhromaždenie OSN väčšinou hlasov prijalo ruskú rezolúciu o boji proti heroizácii nacizmu.

nacistická ideológia je v mnohých východoeurópskych krajinách opäť na vzostupe.

V pobaltských republikách sa otvorene presadzujú nacistické hodnoty a popularita radikálov stále vzrastá. Spomínané zhromaždenia v estónskom Sinimäe, kde sa stretávajú priaznivci 20. divízie Waffen-SS, sa konajú každý rok. V Litve zasa takto prebiehajú pochody legionárov SS a ich mladých radikálnych priaznivcov.

Lotyšské úrady legionárov predstavujú ako „ochrancov slobody“ a „obete tragédie“ lotyšského ľudu. Miestny parlament dokonca prijal deklaráciu, popierajúcu ich účasť na nacistických zločinoch. Svetové spoločenstvo by však nemalo ignorovať hanebné pochody veteránov Waffen-SS a ich priaznivcov.

Busty, pamätné tabule a fakľové pochody
Osobitnú kapitolu predstavujú pamätníky kolaborantom s nacistickým režimom. Mnohí z nich sa pritom priamo spolupodieľali na vraždení židov a iných menšín. K najznámejším patrí aj pamätník Lihula, predstavujúci vojaka v nemeckej prilbe.

Pripomínať má estónskych vojakov bojujúcich v 2. svetovej vojne vrátane estónskeho bataliónu vo Waffen-SS. Pri Sinimäe je dokonca umiestnených niekoľko pamätných kameňov na počesť troch divízií Waffen-SS. Práve pamätník z roku 1999 sa stal miestom každoročných zhromaždení na počesť SS.

Foto: archív

Pričinením miestnych kolaborantov bolo estónske židovské obyvateľstvo prakticky vykorenené do niekoľkých mesiacov po tom, ako Nemecko v roku 1941 vtrhlo do krajiny.

V roku 2016 škola v meste Laupa odhalila bustu Haralda Nugiseksa, príslušníka SS v 20. divízii Waffen-SS a držiteľa Rytierskeho kríža Železného kríža, najvyššieho vojenského vyznamenania nacistického Nemecka.

Estónske verejnoprávne médium opisuje Nugiseksa rovnakým spôsobom, akým by článok v periodiku inej krajiny predstavil vyznamenaného veterána americkej armády. Za zmienku stoja aj predstavitelia estónskej krajne pravicovej strany EKRE, pravidelne sa zúčastňujúci na fakľových pochodoch.

Pamätníka sa dočkal i ďalší estónsky príslušník SS, Alfons Rebane, veliteľ 20. divízie Waffen-SS, ktorý bol rovnako ako Nugiseks ocenený rytierskym krížom železného kríža. Vo Viljandi má pamätnú tabuľu.

Po vojne Rebane, ako mnoho nacistických kolaborantov, utiekol na Západ a slúžil v britskej rozviedke MI6. Do západných krajín ušli tisíce východoeurópskych nacistických kolaborantov, ktorí sa tam neskôr aktívne zapájali do studenej vojny.

Brusel na podobné aktivity v Pobaltí reaguje len sporadicky a nevýrazným spôsobom. Jednou z ojedinelých reakcií je rezolúcia Európskeho parlamentu z roku 2018, odsudzujúca pochody na počesť niekdajších nacistov.

Svojho času zareagovala aj maďarská menšinová strana Most-Híd, pôsobiaca na Slovensku, ktorá v tejto súvislosti považuje za dôležité poukazovať na minulosť a súčasnosť. „Ľudia v SNP bojovali proti fašizmu a nacizmu, a vtedy zvíťazili nad jednou z najkrutejších ideológií v dejinách ľudstva. Žiaľ, otvorených prejavov neonacizmu sme svedkami v Európe aj dnes vrátane pobaltských štátov.“

Posledný estónsky veterán SS, ktorý získal nacistický rytiersky kríž, Harald Nugiseks, bol pochovaný v Estónsku s plnými vojenskými poctami. (Foto: archív)