Úvod Z DOMOVA Počas platnosti zákona o štátnom občianstve prišlo o slovenský pas vyše 3800...

Počas platnosti zákona o štátnom občianstve prišlo o slovenský pas vyše 3800 ľudí

Foto: archív

Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz (od 17. júla 2010 do 16. septembra 2021) o slovenský pas 3836 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (918). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra SR.

O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (890), rakúske (583), britské (403), americké (192), maďarské (139), švajčiarske (114), austrálske (99), nórske (82), írske (64), holandské (60), kanadské (58), švédske (48) i belgické (47).

Ďalej talianske (45), fínske a luxemburské (po 19), francúzske (18), dánske (12), ruské (päť), čínske, novozélandské, španielske a poľské (po tri), islandské a ukrajinské (po dve), izraelské, srbské, slovinské, chorvátske a singapurské (po jednom).

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica. Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na kontroverzný maďarský zákon, na základe ktorého začala Budapešť od roku 2011 udeľovať dvojaké občianstvo zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o pas doterajší štátni príslušníci SR, ktoré získali občianstvo iného štátu.

V parlamente už je novela zákona o štátnom občianstve. Slovenský pas by podľa nej už nemuseli strácať ľudia, ktorí získali občianstvo iného štátu osvojením, narodením, alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa, ktorého rodič ostáva občanom SR. Takisto vtedy, ak ide o nadobudnutie cudzieho občianstva manžela za trvania manželstva.

Strácať slovenské občianstvo prijatím cudzieho by nemuseli osoby ani vtedy, ak majú na území štátu, ktorého štátne občianstvo nadobudnú, povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt v čase nadobudnutia cudzieho občianstva najmenej päť rokov.