Úvod Zaujímavé Počas silvestrovskej noci zažiari na oblohe aj kométa

Počas silvestrovskej noci zažiari na oblohe aj kométa

Foto: archív

Zdá sa, že aj planéty a hviezdy privítajú nový rok s gráciou. Ak ste sa rozhodli pre silvestrovskú oslavu na čerstvom vzduchu, máte sa na čo tešiť. Naša susediaca planéta Venuša je po Slnku a Mesiaci najjasnejší prírodný objekt viditeľný zo Zeme. Práve táto planéta, pomenovaná podľa starorímskej bohyne lásky, zvyčajne púta pozornosť na oblohe pred východom aj po západe Slnka. A na záver roka si pre nás pripravila niečo špeciálne.

Takmer od začiatku mesiaca bola Venuša dobre pozorovateľná, 31. decembra však bude najjasnejšia. Nájdete ju na západnej strane oblohy v blízkosti súhvezdia Vodnár a žiariť bude po západe Slnka až do približne ôsmej hodiny večer.

Spomedzi hviezd je na nočnej oblohe najjagavejšia Sírius, teda ak nepočítame Slnko. Úchvatná bude najmä počas silvestrovskej noci, keď sa starý rok stretáva s novým a hviezda kulminuje na oblohe. V tomto čase je viditeľná takmer zo všetkých kútov Zeme.

Foto: archív
Foto: archív

Keď sa pozriete smerom na juh, určite ju na oblohe uvidíte aj vy. Občas sa zdá, akoby iskrila v náznakoch ďalších farieb, červenej a modrej, čím pripomína nebeský diamant. Ďalšou súčasťou koncoročného predstavenia na nočnej oblohe bude Kométa 45P, známa aj ako Kométa Honda-Mrkos-Pajdušáková. Na silvestrovskom nebi sa objaví hneď vedľa rastúceho Mesiaca. Viditeľná bude počas niekoľkých hodín krátko po západe Slnka, teda po štvrtej hodiny popoludní.

Od ostatných hviezd a planét sa odlišuje modrastou až zelenkastou farbou chvosta vejárovitého tvaru. Je však až príliš nenápadná a slabo viditeľná voľným okom, ale pri dobrej viditeľnosti a priaznivom počasí ju pomocou dobrého ďalekohľadu môžete zbadať na oblohe aj vy.