Úvod Politika Počet obetí na kurdskej svadbe stúpol na 50

Počet obetí na kurdskej svadbe stúpol na 50

Foto: archív

Na 50 stúpol počet obetí sobotňajšieho bombového útoku na svadobnú oslavu pod šírym nebom v meste Gaziantep na juhovýchode Turecka. Informovala o tom turecká štátna tlačová agentúra Anatólia. K útoku prišlo v prevažne kurdskom meste Gaziantep, metropole rovnomennej provincie. Mesto sa nachádza približne 60 kilometrov od hranice so Sýriou.

Turecký prezident R. Erdogan vydal vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že „páchateľom útoku v Gaziantepe bol s najväčšou pravdepodobnosťou Islamský štát“. Prezident v tejto súvislosti poznamenal, že „niet absolútne nijakého rozdielu“ medzi Islamským štátom, kurdskými vzbúrencami a hnutím v Spojených štátoch žijúceho moslimského duchovného Fethullaha Gülena. Všetky tieto subjekty Erdogan nazval teroristickými skupinami.

Poslanec prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Mahmut Togrul potvrdil, že k útoku prišlo na kurdskej svadbe, informovala agentúra Reuters. Odvolala sa aj na zdroj z prostredia bezpečnosti, podľa ktorého nastal výbuch vo chvíli, keď veľká skupina oslavujúcich vyšla na ulicu.

HDP vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA, uviedla, že na svadbe boli prítomní aj členovia strany. Medzi obeťami sú údajne aj ženy a deti. Podpredseda tureckej vlády Mehmet Simsek označil útok za barbarský čin. Podľa neho ho spáchal zrejme samovražedný atentátnik.

Spravodajská stanica BBC informovala, že k útoku sa dosiaľ neprihlásila nijaká skupina. Zdroje z vlády však uviedli, že za útokom mohla byť teroristická organizácia Islamský štát, ktorá má v meste svojich ľudí.