Úvod GEO Počet ruských turistov Turecku klesol o 80 percent

Počet ruských turistov Turecku klesol o 80 percent

Foto: archív

Počet zahraničných návštevníkov v Turecku klesol takmer o 30 percent v porovnaní s vlaňajškom. Dôvodom sú obavy o bezpečnosť a zhoršené vzťahy s Ruskom. Štatistiku zverejnilo dnes turecké ministerstvo cestového ruchu.

Vyplýva z nej, že minulý mesiac prišlo do Turecka 1,75 milióna cudzincov, pričom v apríli 2015 ich bolo 2,43 milióna. Ide o znepokojujúci vývoj pre ekonomiku krajiny, ktorá sa spolieha predovšetkým na príjmy z cestovného ruchu.

Turecko sa stalo tento rok dejiskom série samovražedných bombových útokov, z ktorých dva boli namierené proti turistom v Istanbule. Taktiež ním zmieta obnovený konflikt s kurdskými militantmi v juhovýchodnej časti krajiny.

Prichádza aj výrazne menej ruských turistov, ich počet klesol až o 79,3 percenta. Dôvodom sú napäté vzťahy medzi Ankarou s Moskvou po tom, čo vlani 24. novembra turecká stíhačka F-16 zostrelila pri hraniciach so Sýriou ruský bombardér Su-24.

Najpočetnejšou skupinou zahraničných návštevníkov v Turecku sú Nemci. Štatistiky ukázali, že ich počet sa v apríli znížil o 35 percent. Celkovo Turecko eviduje výrazný úbytok návštevníkov zo všetkých európskych krajín, ako aj z USA, Japonska a Austrálie.