Úvod Z DOMOVA Počet slovenských dôchodcov využívajúcich internet stúpol od roku 2018 o 24 percent

Počet slovenských dôchodcov využívajúcich internet stúpol od roku 2018 o 24 percent

Foto: archív

Slovenskí dôchodcovia používajú internet väčšmi ako v minulosti – v súčasnosti s ním pracuje až 70 percent z nich. V porovnaní s rokom 2018 ide o výrazný nárast, vtedy to bolo 46 percent. “Informoval o tom analytik Inštitútu pre verejné otázky Marián Velšic, ktorý predstavil výsledky projektu Digitálna gramotnosť na Slovensku 2023 – zaostrené na seniorov.“

Priblížil, že vývoj podielu užívateľov internetu sa postupom času zvyšoval. Vývoj kopírovali aj seniori, ktorých bolo podľa neho nepomerne menej. „Za posledné tri roky sa podiel u seniorov zvýšil a až do takej miery, že sa približuje k priemeru celej populácie,“ uviedol.

Najčastejšie podľa analytika využívajú internet na prijímanie a posielanie správ a vyhľadávanie informácií. „Seniori začali využívať smartfóny. Na druhom mieste je tlačidlový telefón a na treťom laptop a notebook. Je to pre digitalizáciu na Slovensku pozitívna správa,“ podotkol Velič s tým, že ich využívajú skoro dve tretiny.

Dodal, že kritickú skupinu seniorov (23 percent) tvoria tí, čo sa odmietajú prispôsobovať a učiť. “Z vývojového hľadiska však podiel ľudí, ktorí sa neučia, neustále klesá,“ podotkol Velšic. Medzi niektoré činnosti na internete, ktoré robia starším ľuďom problémy, sú inštalovanie programov a nastavovanie základných funkcií, ako aj používanie doplnkových zariadení.

„Približne jedna tretina tvrdí, že má nejaký plán, program a ochotu v budúcnosti sa zdokonaľovať,” ozrejmil. Takmer dve tretiny dôchodcov sa neplánuje do budúcnosti vzdelávať. Hlavné dôvody sú podľa nich nepotrebnosť či zbytočnosť. „Títo ľudia nevedia, načo by im technológie boli a aké sú ich benefity,“ doplnil.

Niektorí ľudia podľa neho považujú digitálnu gramotnosť za niečo, čo sa raz naučia a vystačí im to na celý život. “Samozrejme, nie je to pravda. Technológie sa neustále vyvíjajú, sú stále nové služby a nové zariadenia,“ poznamenal.

Vo vzdelávaní by sa skôr orientoval na ľudí, ktorí už niečo vedia, lebo tých treba viesť. Výskum realizoval inštitút v kooperácii s partnermi. Uskutočnil sa v marci tohto roku na vzorke 500 respondentov starších ako 55 rokov.