Počet vydieračských programov pre inteligentné mobilné telefóny s operačným systémom Android sa za posledný rok zdvojnásobil. Tieto škodlivé aplikácie, tzv. ransomware, sú schopné zašifrovať zariadenie, zmeniť jeho PIN alebo zamknúť obrazovku a za opätovné sprevádzkovanie požadujú výkupné.
„Čoraz väčší počet užívateľov prechádza od počítačov k inteligentným telefónom a na tieto zariadenia sa presúvajú aj citlivé osobné dáta. Preto sa útočníkom oplatí zamerať útoky na Android,“ uviedol výskumník antivírusovej firmy Eset Robert Lipovský. Ransomware zaznamenal v posledných rokoch rýchly vývoj. Tvorcovia týchto vírusov prebrali rad techník, účinných pri útokoch na stolové počítače.
„Nie je to dobrá správa najmä pre majiteľov smartfónov a tabletov so systémom Android, pretože ich výrobcovia zväčša nie sú schopní svojim užívateľom bez veľkých prieťahov distribuovať bezpečnostné aktualizácie, na rozdiel od platforiem iOS či Windows Phone,“ vraví odborník na počítačovú bezpečnosť zo spoločnosti DCIT Karel Miko.
V prípade uzamknutia monitora pri operačnom systéme Android ide spravidla o druh tzv. policajného ransomware, ktorý sa snaží zastrašiť obete tým, že ich falošne obviní z nelegálneho sťahovania obsahu a núti ich zaplatiť pokutu. Tento program škodí prakticky neprelomiteľným šifrovaním, čo znamená, že používatelia nemajú nijakú možnosť získať späť napadnuté súbory.
Používatelia zariadení s Androidom by mali myslieť na prevenciu. Najúčinnejšie je vyvarovať sa návštev neoficiálnych obchodov s aplikáciami a nainštalovať si mobilnú bezpečnostnú aplikáciu, ktorú si budú priebežne aktualizovať. Okrem toho je dôležité mať všetky dôležité dáta z mobilného zariadenia zálohované.
