Úvod Spoločnosť Pochod Hrdí na rodinu: Degraduje sa dobro, ktoré generuje rodina

Pochod Hrdí na rodinu: Degraduje sa dobro, ktoré generuje rodina

Foto: Michaela Kolimárová

Poďakovať mamám a otcom, starým mamám a starým otcom za ich obetavú lásku a vyjadriť im úctu, že nám svojím životom a príkladom odovzdali veľké dobro, ktoré je ukryté v hodnote prirodzenej rodiny, bolo cieľom siedmeho ročníka pochodu Hrdí na rodinu. Organizátori upozornili, že ešte pred niekoľkými rokmi bola vo svete rodina založená manželstvom muža a ženy s jej výnimočným postavením v spoločnosti samozrejmosťou.

V súčasnosti sa však podľa nich v krajinách Západu, ako aj v niektorých slovenských mienkotvorných médiách, hodnota vzťahu muža a ženy relativizuje a degraduje sa dobro, ktoré je takýto rodinný vzťah schopný generovať pre celú spoločnosť.

Tvrdia tiež, že súdny aktivizmus definovaný ľavicovo-liberálnym étosom sa snaží o zvýšenie právnej ochrany rôznych alternatívnych foriem spolužitia na úroveň rodinného zväzku muža a ženy. „Tento trend môže priniesť negatívne následky na základné ľudské slobody – slobodu prejavu či slobodu vierovyznania,“ uvádzajú.

Organizátori pochodu ubezpečujú, že neopodstatnená diskriminácia je zlá. „Diskrimináciu však musíme posudzovať vždy na úrovni jednotlivca. Súčasná liberálna ľavica však nazerá na svet optikou politiky skupinovej identity, kde na jednej strane vidí utláčaných a na druhej utláčateľov.

Ale keďže vrece abstraktných identít je bezodné, každý môže byť ostatnými vnímaný ako utláčateľ a samého seba zároveň pasovať za obeť ‘tých druhých’,“ argumentujú s tým, že tento prístup na svet nazerá cez marxistickú prizmu triedneho boja – nikdy sa nekončiaceho konfliktu rôznych spoločenských skupín súperiacich o moc a vplyv.

Foto: Pavel Kapusta

Aj s odkazom na skúsenosti z iných krajín sa účastníci pochodu Hrdí na rodinu domnievajú, že registrovaným partnerstvom alebo adopciou detí sa požiadavky LGBTI hnutia nekončia. „Žijeme v časoch, kde sa od nás očakáva odvážna láska. Máme v srdci žehnajúci postoj k transrodovo či homosexuálne cítiacim ľudom a sme proti akýmkoľvek prejavom nenávisti či posmechu voči týmto osobám.

Zároveň však veríme, že človek je povolaný vo svojom dozrievaní svoju pohlavnú identitu prijať a zvnútorniť ako danosť a že nie je predmetom jeho ľubovôle. Želáme si preto, aby na Slovensku či inde vo svete neboli deti a mladí ľudia štátnou mocou a školskou výchovou mätení a zavádzaní vo výbere pohlavnej či rodovej identity,“ dodali organizátori.

Spoluorganizátor Anton Chromík priamo na podujatí novinárom povedal, že téma tohto pochodu je stále aktuálna. „Lebo stačí, keď vám jeden deň v roku bude chýbať otec alebo mama, a bude vám to prekážať. My sme tu pre deti, lebo ony potrebujú otcovstvo a materstvo. Každý jeden z nás sa tak narodil. A toto chceme ukázať všetkým ľuďom na Slovensku,“ ozrejmil.

Foto: Michaela Kolimárová

Podľa Chromíka je stále veľmi veľa rezerv, ktoré možno napĺňať. „Rodina je veľké bohatstvo, ale niekedy je na ňu uvalená veľká hypotéka. Rodiny potrebujú byť v centre pozornosti všetkých politík,“ vyhlásil.

Na podujatí sa objavili aj účastníci v tričkách Ľudovej strany Naše Slovensko na čele s podpredsedom strany Milanom Uhríkom, ako i členovia Slovenského hnutia obrody s typickými vlajkami s dvojkrížom. V dave bolo vidno aj podpredsedníčku SNS a poslankyňu NR SR za Evu Smolíkovú, exposlanca KDH Jozefa Mikloška či známeho katolíckeho kňaza zo Žakoviec Mariána Kuffu.

Pochod bol reakciou na Dúhový PRIDE 2018, ktorý sa konal na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, ktorý agresívnym spôsobom podporuje stupňujúce sa požiadavky LGBTI komunity na Slovensku. Podujatie okrem iných podporil aj ombudsmanka Mária Patakyová, na čo zareagoval prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

„Skutočnosť, že pani ombudsmanka namiesto verejných aktivít na ochranu práv zraniteľných skupín ako sú osamelé ženy s malými deťmi, starší ľudia bez podpory rodiny, osoby so zdravotným postihnutím a podobne, sa chodí ostentatívne zabávať na spoločné Dúhové pochody homosexuálov, transvestitov a lesbičiek svedčí o jej absolútnej nespôsobilosti korektne a zodpovedne vykonávať dôležitú funkciu verejného ochrancu práv,“ uviedol Paška.