Úvod Zaujímavé Počúvanie heavy metalu vraj pôsobí na ľudí pozitívne

Počúvanie heavy metalu vraj pôsobí na ľudí pozitívne

Foto: archív

Na základe výskumu, ktorého výsledky uverejnil akademický časopis Frontiers in Human Neuroscience, austrálske psychologičky zistili, že počúvanie extrémne tvrdej hudby ako je heavy metal, paradoxne môže pomôcť upokojiť sa a získavať nové inšpirácie.

Dr. Genevieve Dingleová a Leah Sharmanová z univerzity v Queenslande vykonali štúdiu na 39 ľuďoch vo veku od 18 do 34 rokov, ktorí pravidelne počúvali hlasne hrajúcu hudbu, považovanú za extrémnu.

Vyzvali ich, aby šestnásť minút diskutovali o udalosti vo svojom živote, ktorá ich naštvala. Potom prežili desať minút buď počúvaním skladby podľa svojho výberu alebo sedením v tichu. Psychologičky potom monitorovali emočný stav účastníkov.

„Zistili sme, že hudba regulovala smútok a zlepšila pozitívne emócie. Hudba im v skutočnosti pomohla precitiť celkový rozsah emócie, ktorú cítili, ale vďaka nej sa tiež cítili aktívnejší a inšpirovaní,“ povedala na margo výskumu Leah Sharmanová. „Výsledky ukázali, že miera nepriateľstva, výbušnosti a stresu sa po vypočutí extrémne ladenej hudby znížili,” dodala.