Úvod Ekonomika Podľa analýzy brexit zníži hospodársky rast Británie

Podľa analýzy brexit zníži hospodársky rast Británie

Koláž: archív

Britská ekonomika utrpí po odchode z Európskej únie škody. Vyplýva to z analýzy, ktorú si nechala vypracovať britská vláda. V dokumente sa uvádza, že brexit má potenciál znížiť hospodársky rast Spojeného kráľovstva o 8 percent v nasledujúcich 15 rokoch. Uviedla to internetová stránka BuzzFeed s odvolaním sa na uniknutý dokument s názvom „EU Exit Analysis – Cross Whitehall Briefing“.

Toto hodnotenie nebolo zverejnené, pretože jeho výsledky sú „príliš trápne“, uviedol nemenovaný úradník z britského ministerstva pre brexit. Brexit negatívne zasiahne hospodársky rast Spojeného kráľovstva bez ohľadu na výsledok rokovaní o obchode s EÚ. Dokonca aj pri najlepšom scenári, keď Spojené kráľovstvo získa prístup na jednotný trh prostredníctvom členstva v Európskom hospodárskom priestore, sa očakáva, že rast britskej ekonomiky bude v porovnaní s aktuálnymi prognózami nižší o 2 percentá v dlhodobom časovom horizonte.

Ďalšia možnosť, dohoda o voľnom obchode, by počas 15 rokov zredukovala hospodársky rast o 5 percent, zatiaľ čo scenár „bez dohody“, vrátane zavedenia ciel podľa smerníc Svetovej obchodnej organizácie (WTO), by znamenal o 8 percent nižší hospodársky rast.

Analýza takisto odhalila, že nijaký sektor ekonomiky alebo región Spojeného kráľovstva neunikne negatívnym dôsledkom brexitu a pri nijakom zo spomínaných scenárov. Len poľnohospodárstvo by trpelo menej, ak by prišlo k zavedeniu ciel na dovoz podľa smerníc WTO. A obchodná dohoda s USA v rámci tejto možnosti by v dlhodobom horizonte podporila rast ekonomiky o približne 0,2 percenta. Najviac zasiahnutými odvetviami v Británii by boli automobilky, maloobchod, výroba potravín, nápojov, oblečenia a chemikálií, tvrdí Buzzfeed.

„V krátkodobom horizonte sa politické riziká pre Spojené kráľovstvo zvyšujú a akékoľvek ďalšie titulky v médiách, ktoré poukazujú na ťažkosti spojné s brexitom a vnútornou politickou scénou, by mohli oslabiť rast ekonomiky,“ upozornil Peter Iosif, ekonóm spoločnosti IronFX, svojich klientov.

Britská premiérka Theresa Mayová internú analýzu o brexite verejne nekomentovala. (Foto: archív)

Vláda v Londýne argumentuje, že Británia bude môcť po brexite uzavrieť po celom svete nové obchodné dohody, ktoré jej pomôžu nahradiť akýkoľvek pokles obchodu s EÚ. Podľa analýzy nové obchodné dohody s USA, Čínou, Indiou a ďalšími krajinami síce podporia hospodársky rast Spojeného kráľovstva, ale nebudú stačiť na kompenzáciu stratených príjmov z EÚ, v súčasnosti najväčšieho obchodného partnera Británie.

Britská vláda nespochybnila pravosť dokumentu, ale povedala, že nebude komentovať internú analýzu o brexite. Táto správa je najnovšia zo sérií predpovedí o škodách, ktoré brexit spôsobí hospodárstvu Spojeného kráľovstva. Stúpenci brexitu pritom poukazujú na fakt, že mnohé takéto predpovede sa doteraz nenaplnili. Tento dokument pravdepodobne ešte vyostrí konflikt v rámci britskej konzervatívnej vlády, medzi stúpencami tzv. tvrdého brexitu a táborom, ktorý chce udržať čo najtesnejšie väzby s EÚ po marci 2019.