Úvod Z DOMOVA Podľa Britov patria slovenské národné parky medzi najkrajšie v Európe

Podľa Britov patria slovenské národné parky medzi najkrajšie v Európe

Národný park Muránska planina. (Foto: archív)

Britský webový portál saveonenergy.com označil národné parky na území Slovenskej republiky za tretie najkrajšie v Európe, pričom za naj z nich považuje Muránsku planinu. Médiá o tom informoval hovorca Slovenskej lesníckej komory Dávid Hančinský.

Dodal, že nielen na Muránskej planine lesníci svojou starostlivosťou zabezpečili, že naše lesy sú zelené, zdravé a plnia si tak všetky svoje ďalšie funkcie. Popri dreve ako obnoviteľnej suroviny a dlhodobého úložiska uhlíka poskytujú ľudom čistý vzduch, vodu, lesné plody, oddych v tôni stromov.

Pripomenul, že sú tiež domovom veľkého množstva zvierat. Podľa neho na území Muránskej planiny vďaka lesníkom ešte  žije hlucháň, vlk, rys, medveď, kuvik vrabčí, orol skalný, mačka divá a mnoho ďalších živočíchov.

Okrem toho sa lesníci s miestnymi obyvateľmi celé stáročia starajú aj o lúky, ktoré kosia alebo sú spásané koňmi. Ako ďalej informoval Hančinský, na území Muránskej planiny zabezpečujú Lesy SR polodivoký chov nášho plemena koní norik muránskeho typu. Je to jedna z rarít národného parku.