Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa Európskeho parlamentu Maďarsko už nie je demokraciou

Podľa Európskeho parlamentu Maďarsko už nie je demokraciou

(Foto: archív)

Poslanci Európskeho parlamentu odsúdili „úmyselné a systematické úsilie maďarskej vlády“ o oslabenie európskych hodnôt a žiadajú Radu EÚ, aby zakročila podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy. Túto výzvu podporujú aj viacerí slovenskí europoslanci.

Spravodajkyňa EP pre situáciu v Maďarsku, francúzska poslankyňa Gwendoline Delbosová-Corfieldová uviedla, že závery jej správy sú jasné a neodvolateľné: „Maďarsko už nie je demokraciou.“ Upozornila, že väčšina europoslancov, ktorí podporujú tento postoj, je bezprecedentná, čo musí byť „varovným signálom“ pre Radu EÚ a Európsku komisiu.

Slovenský europoslanec za Smer-SD Robert Hajšel v medializovanom vyjadrení potvrdil, že v EP panuje zhoda, že Maďarsko by malo byť potrestané za systematické porušovanie zásad právneho štátu a nedostatočný boj s korupciou. „Tieto javy sa vyskytujú aj v iných členských štátoch, ale Maďarsko bolo na ne opakovane upozorňované a vyzývané prijať opatrenia.

Aj preto eurokomisia navrhuje 20-percentné krátenie eurofondov pre Maďarsko, čo považujem za krajnú možnosť, ale som proti nej. Maďarsko ešte stále môže prijať opatrenia a vyhnúť sa sankčnému scenáru,“ uviedol. Hajšel časť viny vidí aj na strane euroinštitúcií, ktoré nevyužili všetky možnosti na prísnejšiu kontrolu využívania európskych peňazí.

Poslanec EP Michal Šimečka za PS skonštatoval, že Orbánova „demontáž demokracie“ a bohatnutie jeho oligarchov z daní Európanov trvá pridlho. „Pred štyrmi rokmi europarlament hlasoval za konanie proti Maďarsku podľa článku 7 a čoskoro to budú dva roky, odkedy sme prijali podmienenosť vyplácania eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu,“ povedal.

„Orbánova vláda však nekoná. Preto žiadame bezodkladné zadržanie finančných prostriedkov pre Maďarsko. Ďalšie oneskorenie by už znamenalo porušenie zásad právneho štátu Radou EÚ. Dôvody na ďalšie vyčkávanie sa minuli, musíme okamžite konať,“ odkázal.