Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa exit pollu viac ako ako dve tretiny voličov nechcú, aby Biden...

Podľa exit pollu viac ako ako dve tretiny voličov nechcú, aby Biden opäť kandidoval

Joe Biden. (Foto: archív)

Viac ako dve tretiny voličov, ktorí sa zúčastnili na voľbách do Kongresu USA, nechcú, aby sa súčasný prezident Spojených štátov Joe Biden v roku 2024 opätovne uchádzal o post šéfa Bieleho domu. Vyplýva to z výsledkov exit pollu, ktorý pre stanicu CNN a ďalšie spravodajské weby uskutočnila spoločnosť Edison Research.

Viac ako sedem z desiatich nezávislých voličov a približne deväť z desiatich voličov Republikánskej strany uviedlo, že si neželá, aby bol Biden v roku 2024 súčasťou prezidentskej kampane. Menej než šesť z desiatich voličov Demokratickej strany si myslí, že by mal Biden znova kandidovať.

Takmer šesť z desiatich nezávislých voličov má na Bidena negatívny názor a približne rovnaký počet nesúhlasí s krokmi, ktoré robí ako prezident. Spomedzi demokratických voličov má negatívny postoj voči Bidenovi len jeden z desiatich. Naopak, u republikánskych voličoch je to až deväť z desiatich.

Na exprezidenta Donalda Trumpa majú podľa exit pollu negatívny názor dve tretiny nezávislých voličov a viac ako deväť z desiatich demokratických voličov. Len vyše tri štvrtiny republikánskych voličov majú k nemu kladný postoj. Nezávislí voliči tvoria zhruba štvrtinu z celkového počtu voličov, demokratickí voliči predstavujú okolo tretiny a republikánski viac ako tretinu všetkých voličov.