Úvod Politika Podľa expertov by Ukrajina v konflikte s Ruskom zostala osamotená

Podľa expertov by Ukrajina v konflikte s Ruskom zostala osamotená

Foto: archív

Severoatlantická aliancia, Spojené štáty ani jednotlivé európske krajiny by sa v prípade vojnového konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom neponáhľali na pomoc Kyjevu. Zhodujú sa na tom experti, ktorých oslovil portál iDnes.cz. Ukrajina nie je členom NATO, nevzťahuje sa na ňu článok 5 o spoločnej obrane napadnutého člena aliancie, a tak tá nie je povinná prísť Kyjevu na pomoc.

Presne o to však teraz žiada ukrajinský prezident Petro Porošenko Európu. Krajiny Západu by sa na stranu Ukrajiny nepridali. „Západ nepôjde kvôli Ukrajine do vojny,“ tvrdí vojenský a bezpečnostný analytik Lukáš Visingr.

„Vojensky by členské krajiny NATO určite neprišli na pomoc. Aj tak by však prúdila finančná, materiálna aj vojenská pomoc. A to pravdepodobne od pobaltských štátov či Poľska a bola by na báze dobrovoľnosti,“ myslí si ďalší bezpečnostný poradca a bývalý pracovník NATO Jiří Soukup.

Porošenko by sa podľa neho nemal spoliehať ani na pomoc Spojených štátov. V súčasnej situácii bude zrejme v prípade Ukrajiny pokračovať takzvaná opotrebovacia vojna. Kyjev by však proti Moskve nemal nijakú šancu, a to aj napriek tomu, že niektoré zbrane kúpil či dostal od Západu.

Dnes sa pritom vojna vedie všetkými prostriedkami a na všetkých frontoch – diplomatickom, ekonomickom, finančnom, blokádami a embargami, ale aj na informačnom fronte. Vypúšťajú sa rôzne dezinformácie a zriedkavé nie sú ani záškodnícke akcie či rôzne únosy.