Úvod Politika Podľa Hrnka by mali mať členovia brannobezpečnostného výboru previerku NBÚ

Podľa Hrnka by mali mať členovia brannobezpečnostného výboru previerku NBÚ

Foto: archív

Členovia brannobezpečnostného výboru by mali mať certifikát Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) aspoň na stupeň tajné, aby sa mohli oboznamovať s klasifikovanými materiálmi NATO a EÚ. Uviedol to podpredseda SNS a predsedu Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko. Zároveň dodal, že poslanci za SaS Ľubomír Galko a Jozef Rajtár v minulosti vyniesli z parlamentných výborov pre obranu a bezpečnosť a kontrolu SIS informácie, ktoré patria medzi utajované.

„Poslanci v týchto výboroch by mali mať previerku NBÚ. A ak nebudú postupovať podľa zákona, mali by prísť o previerky aj o členstvo v danom výbore. Nie je možné, aby sa utajované skutočnosti ich ústami dostávali na verejnosť,“ vyhlásil Hrnko. Podotkol, že v súčasnosti má aktívnu previerku v rámci brannobezpečnostného výboru iba on.

Je presvedčený, že ak chce Slovensko posilniť svoj právny charakter, treba urobiť niečo pre to, aby sa s utajovanými skutočnosťami mohli oboznamovať len osoby spĺňajúce kritériá. Zmeny chce Hrnko presadiť aj na základe udalostí z posledných týždňov. Podľa jeho slov opozícia neraz informovala verejnosť o utajovaných skutočnostiach.

Zmeny by sa mali podľa Hrnka týkať členov vo výboroch pre obranu a bezpečnosť a tiež v kontrolných výboroch na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva. Mohli by prísť počas niekoľkých týždňov, Hrnko spomína jeseň.

„Ak niekto ohrozuje utajované skutočnosti v tejto krajine, sú to politici vládnej koalície a ich nominanti v polícii, na súdoch, prokuratúre či na daňových úradoch,“ reagoval poslanec OĽaNO a šéf výboru na kontrolu činnosti SIS Gábor Grendel. Poukázal na únik daňového tajomstva prezidenta Andreja Kisku či predsedu OĽaNO Igora Matoviča, ako aj na únik videa z vyšetrovacieho spisu dopravnej nehody Daniela Lipšica.