Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa Klausa vláda neriadi epidémiu, ale deštrukciu. Nevylúčil preto opätovnú kandidatúru na...

Podľa Klausa vláda neriadi epidémiu, ale deštrukciu. Nevylúčil preto opätovnú kandidatúru na prezidenta

Václav Klaus. (Foto: archív)

Bývalý český prezident Václav Klaus pravidelne verejne prezentuje svoje názory na udalosti spojené s nákazou koronavírusu. Pred pár dňami opäť podrobil kritike opatrenia vlády, ktorá podľa neho likviduje ekonomiku a život v spoločnosti.

“Situácia je neudržateľná. Vláda likviduje život v celej republike, s covidom nič nerobí. Neriadi epidémiu, ale deštrukciu. Obklopuje sa fanatickými prikyvovačmi z radov epidemiológov a takzvaných odborníkov z medicíny,” povedal.

Podľa neho k takýmto ľuďom patrí napríklad imunológ Václav Hořejší alebo prezident Českej lekárskej komory Milan Kubek. Kritikov vláda nevypočuje, dodal Klaus. Exprezident tiež spochybnil preťaženie českých nemocníc, pre ktoré sa v posledných dňoch majú prevážať pacienti medzi zariadeniami najmä v Královohradeckom či Karlovarskom kraji.

„Hovorím s doktormi, bol som niekoľko nemocníc navštíviť. Nijaké preťaženie som nevidel,” tvrdí Klaus. Vyjadril sa tiež, že umiestňovanie pacientov na jednotky intenzívnej starostlivosti a anesteziologicko-resuscitačné oddelenie znamená pre nemocnicu prísun financií.

„Takže je jasné, že predstavitelia nemocníc chcú mať tie oddelenia plné,” myslí si Klaus. „Nerobme PR covidu, starajte sa o všetkých pacientov v nemocniciach so všetkými problémami,“ dodal. Doplnil, že uzatváranie krajiny a spoločnosti k ničomu nevedie a podľa neho nijaká zázračná vakcína neexistuje; ľudia si musia imunitu vytvoriť sami.

„Je to obrovský biznis pre farmaceutické firmy, propaganda, rovnako ako pri očkovaní proti chrípke. Predovšetkým sa mal hľadať liek na covid, prečo sa nehľadal? “ opýtal sa. Nové mutácie nákazy, o ktorých sa v poslednom čase hovorí, označil za dielo „PR pracovníkov koronavírusu, ktorí už nevedeli, ako by mohli ešte viac vystrašiť ľudí”.

V tejto súvislosti sa Klaus vyjadril aj k svojej možnej kandidatúre na prezidenta ČR vo voľbách o dva roky. “Ak vláda bude pokračovať v doterajšej politike, som pripravený naozaj výrazne vstúpiť do politiky. Nechcem zostať dôchodcom, ktorý posedáva doma,“ uviedol s podotknutím, že voľby v roku 2023 sú ešte ďaleko.