Úvod Z DOMOVA Podľa Kotlebu mu uložený podmienečný trest nebráni pokračovať v mandáte poslanca

Podľa Kotlebu mu uložený podmienečný trest nebráni pokračovať v mandáte poslanca

Marian Kotleba na súde. (Foto: TASR)

Predseda ĽSNS Marian Kotleba si chce uplatňovať poslanecký mandát v Národnej rade SR aj po rozsudku Najvyššieho súdu. Uviedol to v stanovisku, ktoré v podobe videa zverejnil na sociálnej sieti. Odvoláva sa na Ústavu SR.

Mandát poslanca podľa ústavy zaniká „dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin alebo ktorým bol odsúdený za trestný čin a súd nerozhodol v jeho prípade o podmienečnom odložení výkonu trestu odňatia slobody“.

Kotleba je preto presvedčený, že jeho mandát zostáva naďalej platný, je rozhodnutý ďalej si ho uplatňovať a zúčastní sa aj na najbližšej schôdzi parlamentu. „Ak je trest podmienečne odložený, účinok trestu v podobe straty mandátu poslanca NR SR nenastáva, mandát nepadá, čiže poslancovi zostáva,“ vyhlásil Kotleba vo videu.

Poslanec zároveň dodal, že úmysel mu na súde nebol dokázaný. Kancelária NR SR uviedla, že zatiaľ nemá k dispozícii rozsudok, týkajúci sa Kotlebu, v písomnej forme. Na písomné oznámenie čaká aj Mandátový a imunitný výbor NR SR.

Najvyšší súd SR odsúdil 5. apríla šéfa ĽSNS v kauze rozdávania šekov v hodnote 1488 eur na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou. Vinný je z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.