Úvod Z DOMOVA Podľa lesníckej komory Budaj nenávidí lesníkov a nerozumie ich práci

Podľa lesníckej komory Budaj nenávidí lesníkov a nerozumie ich práci

Ján Budaj. (Foto: archív)

Minister životného prostredia Ján Budaj prispieva k nerešpektovaniu lesníckej odbornosti, nepochopeniu lesníckej práce a neznášanlivosti voči vlastníkom a obhospodarovateľom lesov. Uviedla to Slovenská lesnícka komora (SLsK). Odmieta obvinenia lesníkov zo strany šéfa envirorezortu, ktorí hospodária v lesoch trvalo udržateľným spôsobom.

Budaj na sociálnej sieti vyzval „rúbačov lesov, obchodníkov s drevom a biomasakristov“, aby v čase vysychania riek vysvetlili verejnosti dôsledky nadmerných ťažieb dreva. SLsK vníma vyjadrenie ako dôkaz toho, že minister nenávidí lesníkov.

Návštevníci lesov podľa komory vidia, že v dôsledku dlhotrvajúceho sucha a deficitu zrážok vysychajú riečky a potoky aj na miestach, kde sú lesné porasty nedotknuté a lesníci do nich roky nijakým spôsobom nezasahujú.

„Výsledkom práce lesníkov je v prvom rade zelený a zdravý les, ktorý plní všetky funkcie, okrem iných aj vodohospodársku,“ tvrdí predseda SLsK Igor Viszlai. Lesníci sú podľa neho odborníci, ktorí lesu rozumejú, poznajú zákonitosti vzťahov lesného prostredia a chcú ho zachovať ďalším generáciám. Zdravý a zelený les dokáže regulovať odtok vody v krajine, skonštatoval Viszlai.

Budaj na sociálnej sieti napísal, že vodné toky budú mať vodu iba vtedy, ak ju zachytí les. Vodozádržnú schopnosť má však podľa neho len zdravý a hustý les s podrastom a hnijúcimi zvyškami odumretých kmeňov. Bezzásahové lesy sú z hospodárskeho hľadiska neziskové, a preto ich ničia obchodníci s drevom. Vodozádržné schopnosti „priemyselných lesov“ sú mizerné, poznamenal.