Úvod Z DOMOVA Podľa Lubyovej učitelia zažili veľké navýšenie platov

Podľa Lubyovej učitelia zažili veľké navýšenie platov

Martina Lubyová. (Foto: archív)

Slovenskí učitelia zažili podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej najväčšie skokové navýšenie platov v histórii. Poslanec Národnej rady SR a člen parlamentného výboru pre vzdelávanie Miroslav Sopko z OĽaNO na jej vyjadrenie reagoval, že bratislavský učiteľ zarobí často menej ako pokladník v supermarkete. Tieto výroky odzneli v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Podľa ministerky sa platy učiteľom podarilo výrazne navýšiť prostredníctvom valorizácie a špeciálneho zákona. „Plat začínajúceho učiteľa na základnej a strednej škole bol v roku 2015 589 eur a teraz od 1. 1. 2020 je to 915 eur. To je veľmi vysoký nárast o stovky eur mesačne,“ uviedla ministerka. Podľa nej môže mať dnes učiteľ po absolvovaní adaptačného vzdelávania plat až 1001 eur v hrubom.

„Nie je tajomstvom, že v Bratislave aj pokladník v supermarkete často zarobí viac ako učiteľ,“ reagoval Sopko. To považuje Lubyová za mýtus. Na otázku, či by si vedel predstaviť diferenciáciu platov, poslanec uviedol, že tarifný plat musí ostať rovnaký, avšak vedel by si predstaviť rôzne osobné príplatky bez naviazania na vek, ale pracovný výkon.

V otázke rozdielov platov vzhľadom na región, z ktorého učiteľ pochádza, Lubyová uviedla, že je to technicky a komplexne náročná otázka a dala by sa riešiť prostredníctvom naviazania platov na životné náklady.

„Na to, aby ste niekomu zvýšili plat v súvislosti so životnými nákladmi, ich musíte vedieť merať,“ uviedla. Zároveň však dodala, že sa to musí urobiť cez štatistický úrad a pre celú oblasť verejnej správy, čo podľa nej v tomto volebnom období určite reálne nie je.