Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa nového prieskumu viac ako 60 percent Britov hodnotí brexit negatívne

Podľa nového prieskumu viac ako 60 percent Britov hodnotí brexit negatívne

Foto: archív

Viac ako šiesti z desiatich Britov hodnotia brexit ako negatívny alebo horší, ako očakávali. Vyplýva to z nového prieskumu, ktorý sa uskutočnil na vzorke 1900 dospelých Britov. Podľa jeho výsledkov si iba 14 percent jeho účastníkov myslí, že brexit prebehol lepšie, ako očakávali.

Dvadsaťšesť percent opýtaných v prieskume inštitútu Opinium pre noviny The Observer uviedla, že brexit dosiaľ prebiehal horšie, ako boli ich očakávania. Ďalších 35 percent podľa svojej odpovede čakalo, že odchod z EÚ bude prebiehať negatívne, čo sa aj potvrdilo.

Spojené kráľovstvo pred rokom definitívne opustilo EÚ a colnú úniu. Oficiálne sa síce brexit začal už 31. januára 2020, do konca roka však ešte trvalo prechodné obdobie, počas ktorého platila väčšina dovtedajších pravidiel. Niekoľko dní pred jeho vypršaním Londýn a Brusel podpísali dohodu o obchode a spolupráci.

Podľa novín The Observer má negatívny názor na brexit až 42 percent tých, ktorí v referende hlasovali za vystúpenie z EÚ. „Vidíme, že významná menšina voličov podporujúcich vystúpenie hovorí, že situácia sa vyvíja zle alebo horšie, než sa očakávalo,“ uviedol Adam Drummond z inštitútu Opinium.