Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa Peskova chce Rusko po referendách pripojiť územia ukrajinských oblastí k Rusku...

Podľa Peskova chce Rusko po referendách pripojiť územia ukrajinských oblastí k Rusku čo najrýchlejšie

Dmitrj Peskov. (Foto: archív)

Rusko chce po referendách v štyroch oblastiach Ukrajiny pripojiť územia, kde žijú po rusky hovoriaci obyvatelia, čo najrýchlejšie. Procedúra pre začlenenie oblastí by mohla byť rýchla, uviedol podľa ruských médií hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Peskov súčasne zdôraznil, že pokusy zo strany Ukrajiny o opätovné ovládnutie týchto oblastí budú interpretované ako útok na Ruskú federáciu. Ruský prezident Vladimir Putin už deklaroval, že na obranu tohto územia využije všetky prostriedky.

Hlasovanie v referendách v Doneckej a Luhanskej republike a v Chersonskej a Záporožskej oblasti sa začalo v piatok v ranných hodinách. Obyvatelia spomínaných oblastí sa do utorka budúceho týždňa môžu rozhodnúť, či sú za alebo proti pričleneniu sa k Ruskej federácii. Peskov tiež uviedol, že v súčasnosti neexistuje základ pre rokovania medzi Ukrajinou a Rusko.

Západ ani Ukrajina referendá o pričlenení sa k Rusku dopredu vyhlasujú, že výsledky ľudových hlasovaní neuznajú. Hlasovanie podľa nich nie je považované za legálne, pretože sa koná bez súhlasu Ukrajiny, počas stanného práva anespĺňa vraj demokratické štandardy. Navyše, hlasovanie nie je umožnené monitorovať západným pozorovateľom.