Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa prieskumu väčšina obyvateľov EÚ i SR považuje stav hospodárstva za zlý...

Podľa prieskumu väčšina obyvateľov EÚ i SR považuje stav hospodárstva za zlý a očakáva jeho zhoršenie

Foto: archív

Obyvatelia Európy sú čoraz väčšmi znepokojení zlou hospodárskou situáciou v Európskej únii i vo vlastných krajinách. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu Eurobarometra.

Prieskum, ktorý sa uskutočnil v júni a júli 2022 na vzorke 26.468 občanov z 27 členských štátov EÚ, ukázal, že 49 percent Európanov (44 percent Slovákov) má tendenciu dôverovať skôr EÚ, zatiaľ čo 34 percent má sklony dôverovať skôr svojej národnej vláde (18 percent Slovákov).

S tým, že vojna na Ukrajine mala vážne ekonomické dôsledky pre členské krajiny súhlasí 88 percent Európanov a 90 percent Slovákov. A kým osobné finančné problémy v súvislosti s ukrajinským konfliktom hlási 62 percent Európanov, na Slovensku je to 76 percent opýtaných.

V oblasti energetiky väčšina občanov EÚ (87 percent) súhlasí s tým, že EÚ by mala investovať do obnoviteľných zdrojov energie rovnako ako znížiť svoju závislosť od ruských zdrojov energie a rýchlo naplniť zásobníky plynu v krajinách EÚ (86 percent).

Okrem toho sa 85 percent respondentov domnieva, že zvyšovanie energetickej účinnosti zníži závislosť od producentov energie mimo EÚ; 83 percent opýtaných je za to, aby členské štáty EÚ nakupovali energiu z iných krajín spoločne v snahe získať lepšiu cenu. Sedemdesiatosem percent respondentov uviedlo, že už urobili opatrenia na zníženie spotreby energie.

Pozitívne hodnotenie stavu európskeho hospodárstva sa od začiatku roka 2022 znížilo o päť percentuálnych bodov a dosahuje 40 percent. Nadpolovičná väčšina respondentov (51 percent) si myslí, že stav európskeho hospodárstva je v súčasnosti zlý.

Znížilo sa aj pozitívne hodnotenie stavu národného hospodárstva jednotlivých členských krajín, a to o päť percentuálnych bodov na 34 percenta. Približne 64 percent respondentov považuje stav národného hospodárstva svojej krajiny za zlý a 53 percent očakáva, že sa v nasledujúcich dvanástich mesiacoch ešte zhorší.

Na vnútroštátnej úrovni aj na úrovni EÚ prišlo k nárastu obáv súvisiacich s infláciou a dodávkami energie. Rastúce ceny, infláciu a vyššie životné náklady v EÚ za najväčší problém považuje 34 percent Európanov a 46 percent Slovákov.

Na druhom meste v poradí obáv sú dodávky energie a tiež neistá medzinárodná situácia (28 percent). Na Slovensku sa o dodávky energií obáva 40 percent opýtaných situácia vo svete trápi 30 percent respondentov.