Úvod Z DOMOVA Podľa Šimečku voľby na Slovensku budú zlomové a “civilizačné”

Podľa Šimečku voľby na Slovensku budú zlomové a “civilizačné”

Michal Šimečka. (Foto: archív)

Septembrové parlamentné voľby na Slovensku budú zlomové, takpovediac civilizačné. Na mediálnom brífingu to vyhlásil líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka krátko po stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Zdôraznil dôležitosť členstva v EÚ a NATO a zachovania dobrých vzťahov s európskymi štátmi.

„Je to voľba medzi minulosťou, a sem patrí aj hrozba medzinárodnej izolácie, obratu k Rusku, a budúcnosťou v silnej, demokratickej Európe,“ zdôraznil Šimečka. Dobré vzťahy s Francúzskom a inými európskymi štátmi považuje za kľúčové pre zahraničné politiku na to, aby krajina vedela v EÚ presadzovať záujmy v prospech svojich občanov.

Dôležitosť dobrých a konštruktívnych vzťahov ilustruje napríklad na migračnej kríze, ktorej riešenie spočíva v spolupráci všetkých krajín. Situáciu nevie krajina vyriešiť sama. PS preto garantuje, že krajina bude plnohodnotným, aktívnym a konštruktívnym členom medzinárodných organizácií.

V zahraničnej politike vidí podpredseda PS Tomáš Valášek predovšetkým dve výzvy. Jednou z nich je podľa neho humanitárna, finančná i vojenská pomoc Ukrajine. Druhú vidí v zapojení sa slovenských podnikateľov a firiem do povojnovej obnovy Ukrajiny. Tvrdí, že čím prosperujúcejší bude západ Ukrajiny, tým to bude lepšie pre ekonomiku východného Slovenska.