Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa Sorosa víťazstvo Ukrajiny povedie k rozpadu “ruskej ríše”. Čína je vraj...

Podľa Sorosa víťazstvo Ukrajiny povedie k rozpadu “ruskej ríše”. Čína je vraj zrelá na revolúciu

George Soros. (Foto: archív)

Americký miliardár George Soros uviedol, že prípadná porážka Moskvy vo vojne na Ukrajine by viedla k rozpadu “ruskej ríše“, čo by podľa neho postsovietske republiky privítali.

„Krajiny bývalého Sovietskeho zväzu sa nevedia dočkať porážky Ruska na Ukrajine, pretože chcú presadiť svoju nezávislosť,“ povedal Soros v príhovore na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

“Víťazstvo Ukrajiny by znamenalo rozpad Ruskej ríše. Rusko by už nepredstavovalo hrozbu pre Európu a svet. Bola by to veľká zmena k lepšiemu,“ pokračoval. Spojené štáty budú i naďalej podporovať Ukrajinu, povedal Soros.

Podľa neho však prezident USA Joe Biden upozornil svojho ukrajinského kolegu Volodymyra Zelenského, že existujú isté hranice a je potrebné zabrániť vypuknutiu 3. svetovej vojny. Zdroj týchto informácii nešpecifikoval.

Sovietsky zväz sa po rozpade v roku 1991 rozdelil na pätnásť nezávislých krajín. Rusko zostalo z nich najmocnejšou, pričom vlastní najväčší jadrový arzenál na svete. Ruský prezident Vladimir Putin v uplynulom období viackrát označil vojnu na Ukrajine za existenčný boj so Západom a vyhlásil, že Rusko sa v prípade ohrozenia bude brániť všetkými dostupnými prostriedkami.

Ruská armáda má podľa Sorosa zlé vedenie, slabé vybavenie a nízku morálku. Ruský prezident sa preto obrátil na súkromnú polovojenskú Vagnerovu skupinu. Soros tvrdí, že tento riskantný krok z krátkodobého hľadiska zafungoval.

Soros v príhovore hovoril aj o Číne. Podľa neho stratégia nulovej tolerancie covidu otriasla dôverou v Komunistickú stranu. „Súčasná situácia spĺňa všetky predpoklady na zmenu režimu  a je zrelá na revolúciu. Je to však len začiatok neprehľadného procesu, ktorého dôsledky sa prejavia až po dlhšom čase,“ uviedol.

V krátkodobom horizonte podľa neho pravdepodobne ostane pri moci čínsky prezident Si Ťin-pching, pretože v rukách pevne drží všetky nástroje represie. „Som však presvedčený, že Si Ťin-pching nezostane vo funkcii doživotne. Kým bude v úrade, Čína sa nestane dominantnou vojenskou a politickou silou, o čo sa Si Ťin-pching snaží,“ dodal.

Miliardár vo svojom príhovore na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii uviedol, že Rusko a Čínu považuje za vedúcich členov skupiny vzostupných „uzavretých spoločností“, v ktorých je jednotlivec podriadený štátu.