Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa STEM-u Čaputovú vníma pozitívne až 71 percent Čechov

Podľa STEM-u Čaputovú vníma pozitívne až 71 percent Čechov

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú vraj považuje za pozitívnu postavu zahraničnej politiky až 71 percent Čechov. V prieskume o svetových osobnostiach neziskového ústavu STEM sa tak stala najpopulárnejšou osobnosťou spomedzi všetkých sledovaných zahraničných činiteľov. Výsledky prieskumu boli zverejnené na webovej stránke výskumného centra STEM.

Negatívne vníma Čaputovú len 14 percent Čechov; 16 percent opýtaných uviedlo, že ju nepozná. V najvýraznejšej miere Čaputovú podporujú ľudia s vysokoškolským vzdelaním. Pre porovnanie, bývalého prezidenta SR Andreja Kisku v prieskume z roku 2017 kladne hodnotilo 67 percent Čechov.

Na druhom mieste obľúbenosti v prieskume skončil pápež František so 63 percentami. Skôr pozitívne hodnotia Česi maďarského premiéra Viktora Orbána (42 percent) či bývalú britskú premiérku Theresu Mayovú (48 percent).

Nemecká kancelárka Angela Merkelová či americký prezident Donald Trump sa naopak veľkej podpore českého národa netešia. Merkelová získala v prieskume len 26 percent hlasov a Trump 25 percent. Na prieskume sa zúčastnilo 1004 respondentov starších ako 18 rokov v období 14. až 30. júna 2019.