Úvod Z DOMOVA Podľa Sulíka môžu byť predčasné voľby v septembri 2023

Podľa Sulíka môžu byť predčasné voľby v septembri 2023

Richard Sulík. (Foto: archív)

Opozičná SaS dosiahla, čo chcela, išlo jej o odstavenie lídra OĽaNO Igora Matoviča z vlády. Pred novinármi to k téme nedávneho odvolania vlády poznamenal šéf SaS Richard Sulík. S dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom sa chce rozprávať o novej väčšine 76 poslancov, ak ho osloví.

Sulík nechcel povedať, aké podmienky bude mať SaS na prípadnú podporu zrekonštruovanej vlády. Je pripravený diskutovať o predčasných voľbách. Ich termín predpokladá na september. „Spoločnosť je natoľko traumatizovaná Igorom Matovičom, že sme museli niečo urobiť. Spor s ním sme sa snažili riešiť posledných šesť mesiacov.

Po tom, ako prišlo k prelomeniu prezidentkinho veta s fašistami, sme zistili, že to nemôže takto fungovať,“ povedal Sulík. Keďže do konca leta Matovič neodišiel z vlády, dospeli k návrhu na jeho odvolanie. To sa nepodarilo, preto iniciovali návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Dodal, že dosiahli, čo chceli. „Nám išlo o to, aby sme odstavili Igora Matoviča z vlády,“ tvrdí.

Podľa Sulíka sú na stole tri možnosti: úradnícka vláda, rekonštrukcia vlády a predčasné voľby. Nechcel povedať, ktorú z troch možností chce. „Najprv si to prejdem s kolegami, potom budem o tom hovoriť verejne, respektíve až keď bude na tom dohoda. Preferujem nejakú možnosť, ale považujem za chybu o tom hovoriť teraz,“ dodal s tým, že SaS by nebola súčasťou zrekonštruovanej vlády.

Sulík si vie predstaviť spoluprácu s Matovičom na úrovni politických rokovaní, keďže Matovič bude po odchode vlády stále lídrom OĽaNO. Závisí to od toho, o čo pôjde. Pripomenul, že na jeseň SaS podporila rozumné vládne návrhy.

„Viem si predstaviť spoluprácu, keď je o ňu záujem, keď sa dodržujú dohody. Pri rozpočte bola dohoda veľmi komplexná a všetko hladko prebehlo,“ pokračoval. Na predčasné voľby treba podľa Sulíka dohodu prakticky celého parlamentu. Myslí si, že budú v septembri.

„To je dátum, pri ktorom bude každý mierne nespokojný, ale dôležité je, že všetci zúčastnení budú rovnako mierne nespokojní, a preto by to mohlo prejsť. Niektorí ich chcú čím skôr, niektorí vôbec, tretí chcú úradnícku vládu, štvrtí nechcú,“ skonštatoval.

Zároveň zopakoval, že poslanci jeho strany podporia zmenu Ústavy SR o možnosti skrátiť volebné obdobie len tom prípade, ak prejde pozmeňujúci návrh ich poslankyne Márie Kolíkovej.