Úvod Z DOMOVA Podľa Sulíka plyn z Nórska a USA pokryje 65 percent spotreby SR....

Podľa Sulíka plyn z Nórska a USA pokryje 65 percent spotreby SR. O cenách nového kontraktu mlčí

Richard Sulík. (Foto: archív)

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) podpísal kontrakt na dodávky nórskeho zemného plynu potrubím, ktorý by mal pokryť približne 32 percent ročnej spotreby. Ďalšiu zmluvu SPP podpísal na dodávky skvapalneného zemného plynu loďami, pričom spolu by tieto kontrakty mali zabezpečiť od júna asi 65 percent spotreby.

Na mediálnom brífingu o tom informoval minister hospodárstva Richard Sulík spoločne s generálnym riaditeľom SPP Richardom Prokypčákom. „Spoločnosť SPP uzavrela zmluvu na dodávky nórskeho plynu do konca budúceho roka, pokrývajúce 32 percent spotreby a takisto uzavrela zmluvu na dodávky skvapalneného plynu LNG z USA,” povedal Sulík.

SPP má podľa ministra zároveň zabezpečené prečerpávanie plynu v Chorvátsku, Belgicku, Taliansku, ale aj v Anglicku, čo mu umožní prečerpať a dostať do plynovodov každý mesiac jeden až dva LNG tankery.

Od začiatku júna tak podľa ministra SR znížila závislosť na ruskom plyne o 65 percent. „Toto je maximum, ktoré sa dalo teraz dosiahnuť. Pracujeme aj na ďalších možnostiach, ktoré síce sú, ale je to aj čoraz ťažšie a náročnejšie. Zároveň však v plnom rozsahu kupujeme aj plyn z Ruska,“ zdôraznil Sulík.

Na Slovensko tak v súčasnosti prúdi výrazne viac plynu, než aká je spotreba, no ministerstvo sa usiluje urýchlene naplniť zásobníky. Za normálnych okolností by SPP vtláčal do zásobníka každý deň niečo vyše štyroch miliónov kubických metrov plynu, aktuálne je to šesť miliónov a v júni minister ráta s uskladnením viac ako deväť miliónov m3 plynu denne.

„Ak to takto pôjde ďalej, tak 10. júla bude mať SPP v zásobníku tu na Slovensku všetok plyn, ktorý potrebuje na celú túto zimu,“ dodal Sulík. Ročná spotreba zemného plynu na Slovensku sa pohybuje okolo 5,5 miliardy m3 a doteraz bola viac ako z 85 percent pokrytá dodávkami z Ruska.

Diverzifikácia zdrojov zemného plynu, ale aj ropy, sa počas vojny na Ukrajine stala na základe politického tlaku Bruselu prioritou väčšiny štátov EÚ. SPP, ktorý dodáva plyn takmer 70 percentám odberateľov plynu na Slovensku, objednal dovoz dvoch tankerov s LNG plynom z USA.

Na brífingu Sulík neinformoval o cenách plynu z nových zdrojov, ktoré budú podľa odborníkov oproti ruskému plynu mnohonásobne vyššie a pre SR tým pádom nevýhodnejšie. Lacný plyn prúdi na Slovensko prostredníctvom plynovodu Bratstvo z nálezísk v oblasti ruského Orenburgu už vyše polstoročie.