Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa Zelenského je dôležité, aby Čína nepomáhala Rusku

Podľa Zelenského je dôležité, aby Čína nepomáhala Rusku

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo virtuálnom prejave k austrálskym študentom povedal, že by bol rád, keby sa Čína, usilujúca sa zachovať si v otázke vojny na Ukrajine neutralitu, pridala ku krajinám, ktoré odsudzujú ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine. Zelenskyj sa online prihovoril študentom 21 austrálskych univerzít na pôde Austrálskej národnej univerzity v Canberre.

Na otázku jedného zo študentov, týkajúcu sa postoja Pekingu, Zelenskyj uviedol: „Čo sa týka aktuálnej situácie, Čína balansuje a skutočne si zachováva neutralitu. A budem úprimný, táto neutralita je lepšia, ako keby sa Čína pridala k Rusku.“ „Je pre nás dôležité, aby Čína nepomáhala Rusku,“ dodal ukrajinský líder.

Čína sa odmietla kriticky vyjadrovať o vojne na Ukrajine a takisto ju ani neoznačuje pojmom invázia. Peking zároveň odsúdil sankcie proti Rusku, ktoré prijali Spojené štáty a ich spojenci a Západ obvinil z provokovania Moskvy. Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že prijatie sankcií proti Rusku by mohlo byť „dvojsečnou zbraňou“.

Zelenskyj na podobných univerzitných fórach vystúpil aj v minulosti – v júni v Kanade a v júli v Japonsku. Zelenskyj sa austrálskej vláde poďakoval za to, že Ukrajine poskytla takú rozsiahlu pomoc, ako nijaká iná nečlenská krajina Severoatlantickej aliancie.