Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa Zelenského si Ukrajina zaslúži vďaku za to, že zatláča Rusov

Podľa Zelenského si Ukrajina zaslúži vďaku za to, že zatláča Rusov

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina je vďačná Západu za jeho podporu, ale aj ona si zaslúži určitú vďaku za to, že “zatláča Rusov”. Zelenskyj na konferencii ukrajinských veľvyslancov povedal: „Ukrajina je vďačná každej krajine, úplne všetkým ľuďom, každému národu, ktorý nám pomohol. Ale náš prínos pre spoločnú bezpečnosť si zaslúži vďaku.“

Prezidentove výroky je možné vnímať v súvislosti s niekoľkými spornými situáciami, vyvolanými vplyvnými zahraničnými politikmi, ktorí kritizovali reakcie Ukrajiny na ich pomoc. Popredný poľský poradca vyhlásil, že Ukrajina by mala väčšmi oceňovať podporu, ktorú jej Poľsko poskytlo za posledné roky.

Odchádzajúci britský minister obrany Ben Wallace v júli povedal: „Či sa to niekomu páči alebo nie, ľudia chcú vidieť trocha vďačnosti.“ Reagoval tak na otázku o frustrácii ukrajinského vedenia z toho, že nedostala oficiálne pozvanie do Severoatlantickej aliancie.

Ukrajinský prezident neskôr ostrejšie zareagoval: „Ako inak máme ukázať našu vďačnosť? Môžeme sa ráno zobudiť a ministrovi ďakovať. Nech mi napíše, ako sa mu máme poďakovať.“ Zelenského vyjadrenie označil ukrajinský veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Vadym Prystajko za sarkastické a o niekoľko dní bol zo svojej funkcie odvolaný.

Zelenskyj však trval na svojom postoji a údajne povedal: „Zastaviť Rusko v obnovovaní ríše znamená zachrániť slobodu národov, ktoré sú pre ruské vojenské kolóny v dostupnej zóne. Ruská bojová sila, ktorú Ukrajinci zničili, už nebude zabíjať v Európe, Ázii ani inde na ďalších kontinentoch sveta,“ vysvetlil prezident.

Zároveň vyzval svojich veľvyslancov, aby boli opatrní v prístupe k domácej politike vo svojich hostiteľských krajinách. „V rôznych krajinách sa budú v nasledujúcich mesiacoch konať voľby, čo vytvára určitú ťažkú situáciu.

Potrebujeme porozumenie, ktoré preklenie takéto zložité vnútropolitické komplikácie. Ako veľvyslanci Ukrajiny musíte ochladzovať emócie, keď v politike susedov príliš vyčíňajú,“ poradil.” Chladiť, ale nebyť nemý,“ dodal Zelenskyj.