Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa Zelenského treba sankcie proti Rusku ešte pritvrdiť

Podľa Zelenského treba sankcie proti Rusku ešte pritvrdiť

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval západných lídrov za to, že nereagovali na vyhlásenie ruského ministerstva obrany o plánovanom útoku na ukrajinský vojensko-priemyselný komplex.

„Nepočul som ani jediného svetového lídra na toto reagovať,“ povedal Zelenskyj. „Táto drzosť agresora je jasným signálom pre Západ, že sankcie uvalené na Rusko nie sú dostatočné,“ vyhlásil. Ukrajinský prezident zároveň vyzval na zorganizovanie “tribunálu”, ktorý by postavil pred súd tých, čo nariaďujú a páchajú takéto zločiny.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské jednotky majú v úmysle zaútočiť na ukrajinský vojensko-priemyselný komplex. „Vyzývame všetkých zamestnancov ukrajinských závodov obranného priemyslu, aby ich opustili,“ uviedol hovorca ministerstva Igor Konašenkov vo verejnom vyhlásení.

Zelenskyj v tejto súvislosti požiadal medzinárodné spoločenstvo o uvalenie ešte prísnejších sankcií proti Moskve, ďalej vyzval na bojkot ruskej ropy, ropných produktov a iných vývozných ruských komodít. Tiež požiadal o bojové lietadlá.

„Ak invázia bude pokračovať a Rusko sa nevzdá svojich plánov mierených proti Ukrajine, tak bude potrebný ďalší balík sankcií pre dosiahnutie mieru,“ uviedol Zelenskyj vo videu, ktoré bolo zverejnené na jeho účtoch na sociálnych sieťach.

Zároveň vyzval na bojkot ruského exportu, ale aj importu do Ruska. „Ak Rusko nedodržiava civilizované pravidlá, nemalo by dostávať nijký tovar a služby od civilizácie. Nechajme vojnu, nech ich nakŕmi,“ uviedol ukrajinský líder. „Treba bojovať proti neľudskej sile, ktorá chce zruinovať samotnú ľudskosť,“ povedal Zelenskyj. Zároveň dodal, že budúcnosť Európy závisí od “ukrajinskej rezistencie”.