Úvod Z DOMOVA Podmanický: Jedna zo stôp výbuchu v českom muničnom sklade vedie k synovi...

Podmanický: Jedna zo stôp výbuchu v českom muničnom sklade vedie k synovi exprezidenta Kisku

Ján Podmanický. (Foto: Michaela Kolimárová)

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Ján Podmanický, ktorý sa nedávno stal podpredsedom politickej strany Život – Národná strana, tvrdí, že v celej kauze okolo výbuchu muničného skladu v českých Vrběticiach je aj slovenská stopa. Tú predstavuje syn bývalého prezidenta SR Andreja Kisku.

Ján Podmanický upriamuje pozornosť na to, že Andrej Kiska ml. pôsobil v inkriminovanom čase vo firme Bochemia. Práve v jej prevádzke sa udiali medializované výbuchy, pripomína poslanec NR SR.

Podľa poslanca informácia o tom, že syn exprezidenta Andreja Kisku pracoval vo firme spojenej s výbuchmi údajne zapríčinenými ruskou GRU, je nepochybne zaujímavá a stála by za hlbšiu investigatívu.

„Predstavme si, aký humbuk by robili médiá, keby išlo napríklad o syna prezidenta Gašparoviča! Tiež by sme počuli od našich investigatívcov také ohlušujúce ticho?” pýta sa Podmanický.

Vzápätí si položil druhú otázku: “Andrej Kiska bol v roku 2020 kandidátom kaviarne a ambasády na predsedu vlády SR. Rybník im nakoniec vypálil Igor z Trnavy. Každopádne, všetci vedia, že bývalý prezident mal nadpriemerne dobré vzťahy s USA.”

Vzápätí nasledovala ďalšia otázka: „Môže napríklad minister Korčok vylúčiť, že vehementné presadzovanie tzv. ruskej stopy nesúvisí len a len s tým, aby sa neupriamovala pozornosť na stopu vedúcu od Andreja Kisku niekde inde?“

Podmanický sa zamýšľa ďalej a kladie si otázku za otázkou. „Dobre tomu rozumiem, že blízky rodinný príslušník nášho prezidenta Andreja Kisku pôsobil vo firme, ktorá zabezpečovala zbrane pre Ukrajinu počas vojenského konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom v roku 2014?

Môže Kiska vylúčiť, že ako prezident pri svojich stanoviskách proti Rusku nebol ovplyvnený podnikaním svojho syna? Môže Kiska garantovať, že počas vojenského konfliktu na Ukrajine rozhodoval ako prezident autonómne? Môže Kiska vylúčiť, že jeho ústretové postoje k Ukrajine neboli motivované snahou pomôcť podnikaniu svojho syna na Ukrajine?“

Na záver Podmanický vyjadril prekvapenie, že taká zásadná informácia o synovi vtedajšieho prezidenta – respektíve o jeho pôsobení vo firme obchodujúcej so zbraňami na Ukrajine – nebola témou vtedajšej politiky na Slovensku. „Dostala by sa vôbec Kiskova strana Za ľudí do parlamentu, keby mali ľudia dostatok informácií?“ položil si na záver poslednú rečnícku otázku poslanec.

Andrej Kiska mladší. (Foto: archív)