Úvod Politika Podmanický o Trubanovi a PS: Ak si niekto myslí, že budú čestní,...

Podmanický o Trubanovi a PS: Ak si niekto myslí, že budú čestní, je na omyle

Foto: archív

Michal Truban, predseda hnutia Progresívne Slovensko, ktorý sa netají ambíciou stať sa v budúcnosti predsedom vlády SR, reagoval na sériu videí, ktoré sa nedávno objavili na internete a ktoré odkrývajú praktiky jeho otca, podnikateľa Milana Trubana v obci Kysucký Lieskovec v čase, keď bola starostkou jeho manželka a matka šéfa progresívcov Magdaléna Trubanová.

Otec Michala Trubana v roku 2017 žiadal o dotáciu na zateplenie budovy, ktorú si za extrémne nízku sumu niekoľko rokov prenajíma, a do ktorej obec investovala desaťtisíce eur zo svojho rozpočtu. Podľa Michala Turbana je takéto podnikanie v poriadku a medializáciu prípadu rodičov vníma ako útok na jeho osobu.

Stanovisko Trubana mladšieho priniesol portál pluska.sk, ktorý v tejto súvislosti hovorí o”špine”, ktorá sa údajne valí na Trubana z každej strany. Šéf PS vraj musí čeliť útokom Smeru-SD, a teraz aj zneužitiu témy podnikania jeho otca.

Truban vyhlásil, že ide o nepravdivú antikampaň, ktorú spustil anonym. „Môj otec si od obce prenajal starú halu vo výmere 397 štvorcových metrov na podnikanie za štandardnú cenu za štvorcový meter, spolu 2 628,5 eur za rok,“ povedal Truban a podotkol, že jeho otec Milan mal priestor v prenájme oveľa skôr, než sa jeho matka stala starostkou.

“Do budovy priebežne investuje vlastné peniaze napriek tomu, že ide o majetok obce. Nie je pravda, že obec do budovy investovala 100-tisíc eur,“ vysvetlil Truban. „Zateplenie malo stáť 9 600 eur a z toho plánoval môj otec zaplatiť dobrovoľne 4 753 eur ako sponzorský dar obci. K dohode napokon neprišlo.“

Na predmetnom zasadnutí obecného zastupiteľstva v roku 2017 však zaznelo, že obec do budovy, ktorú od roku 2010 využíva Milan Truban, investovala  minimálne 50-tisíc eur vrátane kotla či nábytku, ktoré využíval práve Truban. Za budovu s výrobnou halou a kancelárskymi priestormi platil pri svojom ročnom obrate približne 600-tisíc eur nájomné v prepočte 219 eur mesačne, ktoré bolo podľa miestnych poslancov výrazne nižšie, ako je štandard v danej oblasti.

Zároveň ho jedna z poslankýň na zasadnutí obvinila, že sa tým chcel “dopredu poistiť, keby náhodou nastúpil iný starosta, aby tam mohol ďalej fungovať, a možno po čase, ktovie, aj budovu odkúpiť za bagateľ”. V roku 2018 manželka Trubana staršieho skutočne neobhájila svoj post vo voľbách starostu obce.

“Extrémny liberalizmus, ktorý sa skrýva za veľmi tolerantné vety, prinesie ľuďom na Slovensku takú dekadenciu a úpadok, že sa z nej len ťažko pozviechame,” myslí si Ján Podmanický. (Foto: Michaela Kolimárová)

Portál Hlavné správy požiadal o reakciu poslanca Smeru-SD a dlhoročného starostu kysuckej obce Stará Bystrica Jána Podmanického. “Keď je pochybnosť o výške nájmu a ďalších podmienkach prenájmu, by som odporúčal obci Kysucký Lieskovec vyhlásiť obchodnú verejnú súťaž, ktorá by vygenerovala najvýhodnejšiu cenu pre obec.

Ak sa prihlási viac záujemcov, môže sa cena aj niekoľkonásobne zvýšiť. Ak sa však prihlási len jeden záujemca a obec nevie priestory lepšie využiť, je dobrý akýkoľvek príjem, ktorý za nájom do obce príde,” uviedol Podmanický.

Dodal, že nepozná ďalšie podmienky konkrétnej zmluvy firmy podnikateľa Trubana staršieho s blízkou obcou Kysucký Lieksovec. “V našej obci obecné zastupiteľstvo stanovilo niekoľko kategórií nájomného, pričom cena za priestory prvej kategórie začínajú na výške 33 eur za jeden štvorcový meter za rok.

Čiže za halu s výmerou 397 štvorcových metrov by to mohlo byť 13-tisíc eur za rok. Najnižšia kategória, čiže garáže, sklady a podobne, začína na výške 12 eur na štvorcový meter, takže za spomenutú haluby to mohlo byť skoro 5-tisíc eur za rok.”

Podmanický dodal, že na prenájom nebytových priestorov jeho obec väčšinou vyhlasuje obchodnú verejnú súťaž, ktorá v prípade viacerých záujemcov cenu obvykle zvýši. “Hoci efektívne nakladanie s verejnými prostriedkami je dôležitá téma, za najväčšiu hrozbu aj tak vnímam to, čo Michal Truban a jeho strana prináša Slovensku v hodnotovej rovine.

“Extrémny liberalizmus, ktorý títo ľudia skrývajú za veľmi tolerantné vety, prinesie ľuďom na Slovensku takú dekadenciu a úpadok, že sa z nej len ťažko pozviechame,” vyhlásil poslanec a podpredseda výboru NR SR pre sociálne veci.

Podľa neho normálni ľudia na Slovensku, ktorí majú deti, sa musia desiť pri predstave, čo chcú ľudia ako Michal Truban zo Slovenska urobiť. “A ak si niekto myslí, že aspoň budú čestní, je na veľkom omyle. Podozrení je už teraz dosť, no ochrana médií hlavného prúdu im zatiaľ umožňuje vytvárať ilúziu o akýchsi slušnejších ľuďoch.

Precitnutie ľudí bude však desivé. Slovensko sa jedného dňa zobudí do rána, keď normálnej väčšine bude rozkazovať úchylná menšina a nad rozprávkou o slušných ľuďoch, ktorou nás teraz niekto usilovne kŕmi, sa budeme len trpko usmievať,” uzavrel Podmanický svoje vyjadrenie pre Hlavné správy.

Zo zasadnutia obecného zastupiteľstva obce Kysucký Lieskovec (2017) – 1. časť:

Zo zasadnutia obecného zastupiteľstva obce Kysucký Lieskovec (2017) – 2. časť:

Zo zasadnutia obecného zastupiteľstva obce Kysucký Lieskovec (2017) – 3. časť: