Úvod Z DOMOVA Podmanický: Snahy liberálov o znižovanie trestov za držanie drog sú nebezpečné

Podmanický: Snahy liberálov o znižovanie trestov za držanie drog sú nebezpečné

Ján Podmanický. (Foto: Michaela Kolimárová)

Nezaradený poslanec Ján Podmanický, ktorý tento rok odišiel zo strany Smer-SD, na sociálnej sieti reagoval na požiadavky liberálov z SaS, ako aj na iniciatívu Progresívneho Slovenska. Obidve strany žiadajú legalizáciu marihuany, respektíve liečivých produktov s kanabidiolom (CBD). Liberáli okrem toho prišli s návrhom na zníženie trestov za držanie ľahších drog.

Ján Podmanický je presvedčený, že snahy o znižovanie trestov za držanie drog sú nebezpečné, prišom spomenul aj niekoľko zaujímavých argumentov. „Každé uvoľňovanie hraníc pri drogách je vyslaním signálu verejnosti, že drogy vlastne nie sú až také nebezpečné. Tieto signály zo strany predstaviteľov štátu sú však naozaj nebezpečné,“ myslí si.

Dodal, že znižovanie trestov za držanie drogy pomôže predovšetkým dílerom: „Dávky budú mať rozdelené v menších objemoch a takýmto spôsobom ich budú ďalej prerozdeľovať. Keď ich chytí polícia, budú tvrdiť, že ide len o malú dávku pre osobnú potrebu.“

Podmanický argumentuje, že každý človek má inú genetickú predispozíciu, iný organizmus. „Niekto znesie aj niekoľko dávok a nestane sa závislým. Niekto sa stane závislým po prvej dávke. Viete, akú predispozíciu má vaše dieťa?“ opýtal sa.

„Zo strany liberálov ide o nekonečné pokusy posúvať hranice ďalej a ďalej, tzv. salámovou metódou. Dnes dosiahnu zníženie trestov za ľahké drogy, zajtra prídu s rovnakou požiadavkou pre ťažké drogy. Že to nie je len maľovanie čerta na stenu, dokazujú viaceré legislatívne návrhy z minulosti, ktoré presadzovali aj dekriminalizáciu heroínu a podobných látok,“ pokračoval poslanec.

Niekto podľa neho povie, že tresty za držanie ľahkých drog zničia mladému človeku život. Podmanický si ale myslí opak: „Vysoké tresty za drogy mnohým mladým ľuďom život zachránia. A vždy je lepšie niesť trest za držanie drogy, ako niesť trest s názvom drogová závislosť. Trest za držanie drogy raz skončí, a človek môže začať nový život. Drogová závislosť neskončí, a ak skončí, tak väčšinou predčasnou smrťou”.

Poslanec si myslí, že ten, kto zľahčuje prístup k drogám možno získa pár hlasov mladých ľudí. “Je to však zahrávanie sa s ohňom. Experiment, ktorý nemôže dobre skončiť. Vždy si predstavte vlastné dieťa, či ho chcete vystaviť ľahšiemu prístupu k drogám. Ja nie a preto budem vždy proti akémukoľvek zmierňovaniu prístupu k drogám,“ deklaroval.