Úvod Z DOMOVA Ján Podmanický študoval za kňaza, dnes je trojnásobným otcom

Ján Podmanický študoval za kňaza, dnes je trojnásobným otcom

Ján Podmanický (Foto: Michaela Kolimárová)
Ján Podmanický (Foto: Michaela Kolimárová)

Poslanec parlamentu za Smer-SD a dlhoročný starosta kysuckej obce Stará Bystrica Ján Podmanický je trojnásobným otcom – dvoch dcér Simonky a Sofie a syna Michala. Pre portál napalete.sk sa vyznal z pocitov, ktoré dnes napĺňajú jeho život.

„Narodenie dieťaťa vnímam ako jeden z najväčších darov, ktoré človek dostáva. Je to zázrak, keď sa takmer z ničoho počas niekoľkých mesiacov vytvorí hotový človek s takými komplikovanými orgánmi, s cítením, s úsmevom, plačom… Musím sa skloniť pred Stvoriteľom sveta a poďakovať mu,“ povedal.

O Jánovi Podmanickom mnohí netušia, že pôvodne chcel byť kňazom. Nakoniec však štúdium teológie na Katolíckej univerzite v Ružomberku opustil zo dňa na deň. Podľa jeho slov sa tak stalo pod vplyvom silného zážitku, ktorý prežil vo sne.

„Možno sa to niekomu zdá smiešne, ale štúdium teológie som sa rozhodol opustiť jednej noci, keď sa mi prisnil sen o vlastnom dieťati, ktoré sa na mňa nádherne pozeralo a usmievalo.

Narodenie svojich detí považuje Ján Podmanický za zázrak. Veril, že po dvoch dcérach príde chlapec. Podarilo sa… (Foto: archív)

Keď som sa ráno zobudil a išiel do kaplnky na modlitby, vedel som, že moja cesta bude iná. Rozhodol som sa dokončiť teológiu laicky s tým, že raz chcem mať deti. Pritom deň predtým som netušil, že niečo také závažné sa môže v mojom živote zmeniť,“ zdôveril sa. Ako dodal, svoje rozhodnutie nikdy neoľutoval.

Po našej otázke, kto u Podmanických vyberá mená detí, nás poslanec prekvapuje odpoveďou, že do mien detí rozprávať nemôže. Inak povedané, toto právo si vyhradila manželka Gabika. V tejto súvislosti si Ján Podmanický spomína na úsmevný zážitok po narodení druhej dcéry.

„Keď som po telefonáte, že sa mi narodilo bábätko prišiel do nemocnice, chvíľu som čakal pred pôrodnou sálou, a keď vychádzala pani doktorka, ktorá bola pri pôrode, hovorím jej, že som Podmanický a či sa už narodilo bábätko. Keď odpovedala, že áno, opýtal som sa jej, ako sa dcérka volá… Zasmiala sa, že neviem, ako sa volá moje vlastné dieťa…“

Keby o menách detí rozhodoval on, vybral by tradičné slovenské. „Podľa mňa sú naše mená krásne, za ktoré sa netreba hanbiť a ktoré sa pomaly opäť stávajú modernými,“ myslí si.

„Aj preto som chcel, aby sa syn volal Janko. Manželka mi však povedala, že jej mám dať na výber z troch mien a ona sa rozhodne, ktoré z nich to bude. Tak som navrhol trojicu mien Janko, Števko a Miško. No a ona si zvolila to tretie,“ prezradil poslanec zaujímavosť z ich rodinnej „kuchyne“.

Ján Podmanický o tom, prečo sa nestal kňazom: